Իտալիայում առգրավվել է շուրջ 3 տոննա կոկաին, որը Հայաստան էր հասնելու Էկվադորից
Իտալիայում հայտնաբերվել է կոկաինի ռեկորդային խմբաքանակ՝ 2 734 կիլոգրամով, որը Հայաստան էր ուղարկվում Էկվադորից, ասվում է Իտալական ֆինանսական գվարդիայի հաղորդագրության մեջ։ Արգելված բեռը կալանավորվել է Կալաբրիայի հարավային շրջանի Ջոյա Տաուրո քաղաքի նավահանգստում։ Թմրանյութը սառեցվել է 12 մետրանոց փաթեթներում՝ 78 տոննա բանանի մեջ։ Այս երկու կոնտեյներները Գուայաքիլից (Էկվադոր) վրացական Բաթումի նավահանգստով ուղևորվում էին Հայաստան։ «Կոկաինը հայտնաբերվել է՝ օգտագործելով բարդ սկաներներ Ջոել շան հետ միասին: Առգրավված թմրանյութը, որը պարզվել է, որ չափազանց մաքուր է և կատարյալ վիճակում, թմրամիջոց վաճառողներին ավելի քան 800 միլիոն եվրո եկամուտ կբերեր»,- ասված է զեկույցում: Թմրամիջոցների տեղափոխման և հետագա ոչնչացման համար ներգրավվել է ավելի քան 30 աշխատակից, նշել է վարչությունը։ Ընդհանուր առմամբ, 2021 թվականի հունվարից ի վեր Ջոյա Տաուրո նավահանգստում հայտնաբերվել և առգրավվել է մոտ 37 տոննա կոկաին։ Նշվում է, որ դեղամիջոցը թաքցնելու մեթոդները հաճախ տարբեր են և միշտ զարգացող՝ ստիպելով քննիչներին ժամանակ առ ժամանակ կատարելագործել գործողության մեթոդաբանությունը: Ապրիլի կեսերին Ֆինանսական գվարդիան հայտնաբերել է գրեթե երկու տոննա կշռող կոկաինի խմբաքանակ, որը լողում էր Սիցիլիայից արևելք ընկած ծովում։ Դեղորայքային շուկայում «որսի» ընդհանուր արժեքը կկազմեր առնվազն 400 միլիոն եվրո։ Գրավված բեռը դարձավ ռեկորդայիններից մեկը ազգային մասշտաբով։