«Սյունյաց երկրի» հատուկ համարը՝ նվիրված Ակսել Բակունցի 125-ամյակին, ներկայացվեց Սյունիքի մարզային գրադարանի ընթերցողներին
25.06.2024 17:47
Հունիսի 25-ին Սյունիքի մարզային գրադարանի սպասարկման բաժնում տեղի ունեցավ ցերեկույթ՝ «Հայրենի հողի բուրմունքով ներշնչված աձակագիրը» խորագրով: Ցերեկույթի հիմքում «Սյունյաց երկիր» թերթի հատուկ համարն էր՝ նվիրված Ակսել Բակունցին:
Թերթի խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանը ներկայացրեց արձակագրի 125-ամյակին նվիրված պարբերականի ամսագրային տարբերակը, այդ թողարկման մեջ զետեղված որոշ հրապարակումներ, որոնք լույս են սփռում Բակունց անհատականության և նրա ստեղծագործության վրա: Նաև ընդգծեց այն հանգամանքը, որ Բակունցի ստեղծագործությունն արդիական է մեր օրերում, նրա անձի հանդեպ հետաքրքրությունը չի մարել: Այս ամսագրի համար  նյութեր հայթայթելու նպատակով եղել ենք մարզի տարբեր անկյուններում, և ամեն տեղ Ակսել Բակունցին հիշում են: Բանախոսը, մասնավորապես, նշեց՝ ժամանակն է, որ հրատարակվի Բակունցի լիակատար ժողովածուի հինգերորդ հատորը: Քանզի չորրորդ հատորը լույս է տեսել տակավին 1984 թվականին, և այդ ժամանակից ի վեր Բակունցի կյանքին ու գործին առնչվող բավականին նյութեր է կուտակվել: Ժամանակն է, որ մայրաքաղաքում կանգնեցվի հայ արձակի մեծագույն վարպետի հուշարձանը: Ժամանակն է, որ վերսկսենք որոնումները՝ գրողի գերեզմանի, ինչպես և գրողի անհետացած գրական մասունքների հայտնաբերման ուղղությամբ:
Կապանի Ալ. Շիրվանզադեի անվան պետթատրոնի դերասան Արթուր Գաբրիելյանն ըստ ամենայնի արժևորեց «Սյունյաց երկրի» խմբագրակազմի աշխատանքը, նաև ասմունքեց ամսագրում զետեղված հայ պոետների (Համո Սահյան, Վահրամ Ալազան, Եղիշե Չարենց) բանաստեղծություններից:
Կապանի թիվ 6 հիմնական դպրոցի հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի Արմինե Թումասյանն անդրադարձավ Բակունցի բանտային կյանքին, որի մասին հուշեր ունի Գուրգեն Մանուկյանը:
Միջոցառմանը հնչեցին հատվածներ Բակունցի ստեղծագործություններից: Կազմակերպիչը մարզային գրադարանի սպասարկման բաժնի առաջատար մասնագետ Հասմիկ Թորոսյանն էր: