Ջրային պաշարներն արդյունավետ օգտագործելու մտահոգությամբ
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ մեկնարկել է «Հայաստանի ջրային ռեսուրսների կառավարման բարելավում» ծրագիրը: Այն իրականացվում է «Դելոյթ Քնսալթինգ» ընկերության կողմից:
Ծրագիրը ներառում է նաև Հարավային ջրավազանային կառավարման տարածքի 2025-2030 թթ. կառավարման պլանը: Դրա վերանայման և թարմացման աշխատանքների շրջանակում մարտի 1-ին Սյունիքի մարզպետարանում անցկացվեց Հարավային ջրավազանային կառավարման պլանի ներկայացում և քննարկում, որին մասնակցում էին ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության աշխատակիցներ, ծրագրի փորձագետներ,  Հարավային ջրավազանային կառավարման տարածքային բաժնի թիմը՝ բաժնի պետ Արամ Գրիգորյանի գլխավորությամբ, Սյունիքի համայնքների ներկայացուցիչներ:
Զեկուցումները, մասնավորապես, վերաբերում էին հարավային ջրավազանային ռեսուրսների վրա էական ճնշումներին և ազդեցություններին (որակական և քանակական առումներով) և միտված են ոռոգման և խմելու ջրի մատակարարման բարելավմանը:
Զեկուցումներից հետո ներկաները հարցեր էին ուղղում ելույթ ունեցողներին, որից պարզ դարձավ, որ այդ ոլորտում տակավին խնդիրներ կան լուծելի:
Ինչպես քննարկման ավարտից հետո «Սյունյաց երկրին» փոխանցեց «Հայաստանի ջրային ռեսուրսների կառավարման բարելավում» ծրագիր առաջին բաղադրիչի ղեկավար Արամ Կարապետյանը, ծրագիրը մեկնարկել է 2022թ. հուլիսից՝ հինգ տարով: Այսօրվա միջոցառումը երկրորդ աշխատանքային քննարկումն է, նախատեսվում է Սյունիքի մարզում ևս երկու նման քննարկում անցկացնել։