Կամերային նվագախումբը իր հիմնադիր Զարեհ Սահակյանցի 85-ամյակի առթիվ հանդես եկավ մեծ համերգով
Հայաստանի պետական կամերային նվագախումը, հարգելով իր հիմնադիր Զարեհ Սահակյանցի վառ հիշատակը, նրա հոբելյանին նվիրված համերգային ծրագրով ներկայացավ: Երեկոյին հանդես եկան ջութակահար Նիկոլայ Մադոյանը,  ալտահար և տրոմբոնահար Խուան Պարդոնը (Իսպանիա), քանոնահար  Նարեկ Կազազյանը, ֆլեյտահարներ Մարի Լալայանցը և Լիա Հարությունյանը, ալտահար Մաքսիմ Նովիկովը (Ռուսաստան):
Համերգային ծրագիրն անցկացվեց նոյեմբերի 11-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը: Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը ղեկավարեց դիրիժոր Հարություն Արզումանյանը:
Երաժիշտները և նվագախումբը համերգային ծրագրում  հանդիսատեսին ներկայացրին Գեորգ Վագենզեյլի, Ծովինար Հովհաննիսյանի, Երվանդ Երկանյանի, Էդվարդ Միրզոյանի, Մաքս Ռեգերի ստեղծագործությունները:
Ալտահար Մաքսիմ Նովիկովը, թեև Հայաստանում բազմիցս հանդես է եկել համերգներով, սակայն Կամերային նվագախմբի հետ առաջին անգամ էր ելույթ ունենում: «Պրոֆեսիոնալ նվագախումբ է, շատ  հաճելի էր համագործակցել: Ինձ համար մեծ պատիվ է մասնակցել Զարեհ Սահակյանցի 85-ամյակին նվիրված համերգին: Գիտեմ, որ Զարեհ Սահակյանցը երաժշտարվեստում շատ բան է արել: Գիտեմ նաև, որ ալտ է նվագել: Ինձ նրա մասին շատ բան է պատմել Սահակյանցի դուստրը՝ Սաթի Սպիվակովան»,-նշում է Մաքսիմ Նովիկովը:
Ջութակահարդիրիժոր Զարեհ Սահակյանցը 1957-58 թվականներին եղել է Մոսկվայիկամերային նվագախմբի ջութակահար: 1958-ին վերադարձել է Հայաստան և ստանձնելՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կոնցերտմայստերի պաշտոնըԵղել է իրհիմնադրած Հայաստանի կամերային նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարըԶարեհՍահակյանցը իր վառ անհատականության և հեղինակության շնորհիվ կարողացավ իր շուրջըհամախմբել մի խումբ նվիրյալ երաժիշտներիև կարճ ժամանակում Կամերային նվագախումբըձեռք բերեց մեծ համբավ Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրսՍահակյանցի անձի ևանվան հետ են կապված նվագախմբի բարձրաճաշակ գեղարվեստական ոճի ձևավորումըունկնդրի խանդավառ ընդունելությունը ՀայաստանումԽՍՀՄ հանրապետություններում ևարտերկրի համերգասրահներումՆա մահացել է 1986 թվականի հունվարի 6-ին Երևանում: Սահակյանցի թողած կատարողականստեղծագործական հարուստ ավանդույթներըժառանգեցին ու շենացրին նվագախմբի հետագա գեղարվեստական ղեկավարները՝Կոնստանտին ԲաղդասարյանըՌուբեն ԱհարոնյանըԱրամ Ղարաբեկյանը
2011-ին նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր է նշանակվել ՎահանՄարտիրոսյանը: