Ադրբեջանը պետք է անհապաղ դադարեցնի Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը. ԱՄՆ սենատոր
Ադրբեջանը պետք է անհապաղ դադարեցնի Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը՝ հայտարարել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի անդամ Դայան Ֆայնշթայնը:
«Ադրբեջանը պատասխանատվություն է կրում այդ հուսահատ տարածաշրջանի բնակչությանը մատակարարումների ապահովման համար, և չափազանց կարևոր է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն անհապաղ բացի Լաչինի միջանցքը, որպեսզի խուսափի հումանիտար իրավիճակի վատթարացումից։ Ոչ մի արդարացում չկա պարենի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության այլ պարագաների մատակարարումները դադարեցնելու համար։ Տարածքային վեճերը չեն կարող լուծվել բնակչությանը սովամահ անելով, այլ միայն լուրջ բանակցությունների միջոցով»,- նշված է սենատորի հայտարարության մեջ։
Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն Ադրբեջանի նախագահին կոչ է արել բացել Լաչինի միջանցքն առևտրային երթևեկության համար։
«Բայդենի վարչակազմը պետք է ուժեղացնի ճնշումը նախագահ Ալիևի վրա, որպեսզի նա վերջ դնի այս աղետալի քաղաքականությանը, քանի դեռ այն ավելի մեծ վնաս չի հասցրել տարածաշրջանի անմեղ քաղաքացիական անձանց: Քաղաքացիական բնակչությանը շրջափակելը միայն խստացնում է մոտեցումները և դժվարացնում խաղաղության հասնելը»,- հավելել է Ֆայնշթայնը: