Լավագույն բարեմաղթանքներով շնորհավորում եմ Կապանի արվեստի պետական քոլեջի հիմնադրման 60-ամյակը:
Քոլեջն իր ստեղծման առաջին օրվանից հանդիսացել է մեր քաղաքի կրթամշակութային կյանքի առանցքային շարժիչ ուժերից մեկը՝ դառնալով սերունդների համար մշակութային ուղի հարթելու և գեղագիտական բարձր ճաշակ ձևավորելու մեկնակետ։ Հատկանշական է, որ կրթօջախն այդ տարիների ընթացքում հավատարիմ է մնացել իր առաքելությանը՝ շարունակաբար պահպանելով արվեստի, երաժշտության հանդեպ սեր սերմանելու, գեղարվեստական արժեքներ փոխանցելու և մասնագիտական կայացման ամուր հիմքեր ստեղծելու իր կարևոր դերակատարումը։
Այդ ամենի խոսուն վկայությունն են կրթօջախի բազմաթիվ շրջանավարտները, ովքեր տարիների ընթացքում ձեռք բերած մասնագիտական գիտելիքներով և հմտություններով այսօր աշխատում են համայնքի երաժշտական և արվեստի դպրոցներում՝ իրենց փորձն ու ստեղծագործական մոտեցումները փոխանցելով նոր սերունդներին և նպաստելով համայնքում կրթամշակութային միջավայրի շարունակական զարգացմանը։
Անշուշտ, Կապանի արվեստի պետական քոլեջի ձեռքբերումներն ակնհայտ են. տարբեր ոլորտներում աչքի ընկնող շրջանավարտներ, մրցունակ մասնագիտական պատրաստվածություն ունեցող սաներ և հանրային գնահատանքի արժանացած դասախոսական կազմ, ովքեր տարիներ շարունակ պահպանում են որակի բարձր նշաձողը։
Այս նշանակալի առիթի կապակցությամբ ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ արվեստի պետական քոլեջի ողջ անձնակազմին՝ հույս հայտնելով, որ երաժշտական բազմամյա ավանդույթներ ունեցող կրթօջախը կշարունակի իր անշեղ ընթացքը՝ կրթելով ապագա անվանի և նվիրյալ երաժիշտների, ովքեր իրենց գործունեությամբ կծառայեն համայնքի մշակութային վերելքին։