Կապան համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար Նարեկ Ղահրամանյանն այցելեց Կապանի արվեստի պետական քոլեջ՝ ծանոթանալու առկա խնդիրներին
02.08.2018 11:14
Կապան համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար Նարեկ Ղահրամանյանն այցելեց Կապանի արվեստի պետական քոլեջ՝ ծանոթանալու առկա խնդիրներին։ Վերջինս անհանգստացած է քաղաքի եզակի հարստությունով, որը փակված է սառը, անբարեկարգ դահլիճում։ «Ֆալցեր» ֆիրմայի արտադրության երգեհոնը՝ իր հնչողությամբ ու հզորությամբ Հայաստանի եզակի և առաջնային երգեհոններից է։ Այն 1975թ․ մարտին անվանի երգեհոնահար Վահագն Ստամբուլցյանի ջանքերով Սանկտ Պետերբուրգի Մարինյան թատրոնից է Կապան տեղափոխվել ։ Դահլիճի ակուստիկան նույնպես եզակի է, հենց դա էլ նպաստում է, որ երգեհոնն այստեղ առավել հոգեթով հնչի։ Մինչդեռ այսօր երգեհոնի հոգևոր ելևէջները գրեթե չեն հնչում։ Այն վերանորոգման կարիք ունի։
«Դասական երաժշտությունը զարգացնելու ու տարածելու համար խիստ կարևոր է վերանորոգված դահլիճ ունենալը, խնդիրները շատ են, ձմռանը ջեռուցման հարցն էլ է առաջնային դառնում»,- նշեց քոլեջի տնօրեն Վարդան Քոչարյանը։
Համայնքապետի պաշտոնակատարը քոլեջի տնօրենին առաջարկեց առկա խնդիրների փաթեթ կազմել և ներկայացնել համայնքապետարան՝ առաջիկայում Կրթության և գիտության նախարարին ներկայացնելու նպատակով։