Կապան-Սենթ Էթիեն համագործակցությունը զարգանում է մեծ թափով
Մարտի 1-4–ը պաշտոնական այցով Կապան համայնքում է գտնվել Ֆրանսիայի Հանրապետության Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի Սենթ Էթիեն քաղաքի պատվիրակությունը՝ քաղաքապետ Գաել Պերդրիյոյի գլխավորությամբ։ Այցի հիմնական նպատակը՝ Սենթ Էթիենի անվան ֆրանկոֆոն կենտրոնի բացման արարողությանը մասնակցելն էր, և բարեկամական հարաբերությունների զարգացման հետագա քայլերի պլանավորումը։
Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին Սենթ Էթիենի քաղաքապետի՝ մշակույթի և միջազգային հարաբերությունների գծով տեղակալ Մարկ Շասոբեն, ''Cité du design'' կենտրոնի տնօրեն Էրիկ Ժորդանը, միջազգային կապերի բաժնի ղեկավար Սոնիա Սալեն Հեդհիբին, Սենթ Էթիենի հայկական միության նախագահ Վրեժ Խոսրովյանը, միության անդամ Պասկալ Դեմիրճյանը, ինչպես նաև քաղաքապետարանի աշխատակազմի այլ ներկայացուցիչներ։
Քառօրյա աշխատանքային այցի ընթացքում հյուրերն այցելել են մարզական, մշակութային և բժշկական հաստատություններ, ծանոթացել և որոշակի պատկերացում կազմել քաղաքի հնարավորությունների, ներուժի և մատուցվող ծառայությունների մասին։ Նրանք եղել են «Հիգեա» բժշկական կենտրոնում, Կապանի գեղարվեստի մանկական և թիվ 2 երաժշտական դպրոցներում, մանկական կենտրոնում, մշակույթի և երիտասարդական կենտրոններում, էլեկտրոնային գրադարանում, գեղանկարիչ Ռուբեն Կոստանդյանի/Ուբակ/ արվեստանոցում և Սյունիք ֆուտբոլային ակումբի մարզաբազայում։
Պատվիրակության անդամները հատկապես մեծ հետաքրքրություն են դրսևորել գեղարվեստի դպրոցի նկատմամբ՝ ցանկություն հայտնելով տեղայնացնել լավագույն փորձը և նման դպրոց բացել նաև Սենթ Էթիենում։
Համագործակցության զարգացման նպատակով տեղի են ունեցել համայնքների ղեկավարների առանձնազրույց, պաշտոնական և աշխատանքային թիմերի միջև հանդիպումներ, որոնց շրջանակում քննարկվել է փորձի փոխանական և համատեղ նախագծերի իրականացման, ինչպես նաև երկու քաղաքներում իրականացվող միջոցառումներին համատեղ մասնակցության ապահովման հնարավորությունները:
Հանդիպումների արդյունքում ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ և նախանշվել առաջիկա քայլերը՝ մշակույթի, երիտասարդության, սպորտի և առողջապահության ոլորտներում, որոնք երկու քաղաքների հարաբերությունները որակական նոր աստիճանի կբարձրացնեն:
Առաջիկայում սպասվում է համագործակցություն առողջապահության ոլորտում՝ «Հիգեա» բժշկական և Սենթ Էթիենի համալսարանական հիվանդանոցային կենտրոնների միջև, որն իրենից ենթադրում է լավագույն փորձի փոխանակման հնարավորություն, բժշկական թիմերի փոխայցելություններ, ինչպես նաև դեֆիբիլյատոր սարքերի տրամադրում։
Պատվիրակության այցը Կապան եզրափակվել է Գարեգին Նժդեհի անվան հուշահամալիր այցելությամբ։