Անցած տարվա նոյեմբերին` Կապանի համայնքապետ Գեւորգ Փարսյանի պաշտոնավարման տարեդարձի առթիվ, հարցազրույց էինք անցկացրել։ Ի շարս այլ հարցերի` «Սյունյաց երկիրը» հետաքրքրվել էր հացի գործարանի մոտակայքի երբեմնի արհեստական լճի տարածքի անմխիթար վիճակով։ Տարիներ առաջ` ավելի ստույգ 2010-ին, այդտեղ` «Մատչելի բնակարան երիտասարդ ընտանիքներին» բնակարանային ապահովության սոցիալական ծրագրի շրջանակում (ծրագիրը նախաձեռնել էր «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը), նախատեսվում էր կառուցել բազմաբնակարան-բազմաֆունկցիոնալ շենքային համալիր։ Բայց գործը շենքի հիմքերի փորման եւ փոսորակի մշակման աշխատանքներից այն կողմ չէր անցել (բացահայտվել էին մակերեւութային գրունտային ջրեր եւ այլ երկրաբանական խնդիրներ), եւ շենքի շինարարությունն անորոշ ժամկետով կասեցվել էր` քանի որ լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ պիտի տրամադրվեին ստեղծված վիճակը հաղթահարելու համար։ Արդյունքում տարածքն ավիառմբահարությունից տուժած պատկեր էր հիշեցնում եւ հարուցում կապանցիների զարմանքը. այս ամենն ինչքա՞ն պիտի շարունակվի...
Վերջերս անցնելով չկայացած շինհրապարակի մոտով` նկատեցինք, որ այդտեղ շինարարական տեխնիկա է աշխատում, եւ պարզաբանում ստանալու նպատակով դիմեցինք Կապանի համայնքապետ Գեւորգ Փարսյանին, ով «Սյունյաց երկրին» փոխանցեց, որ այդտեղ մեկ ամիս առաջ շինարարական աշխատանքներ են սկսվել, որն իրականացնում է «Նորոգշին» ՍՊ ընկերությունը։
«ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում»-ը շինարարության հայտ է ներկայացրել, ըստ որի նախագծով նախատեսվում է կառուցել առողջարարական համալիր` լողավազանով եւ ֆիտնես սրահով։ Համալիրը ներառում է նաեւ սրճարան, ռեստորան։ Հնարավոր է նաեւ, որ այս ամենին ավելանա հյուրանոցային համալիրը։ Այս վերջինը դեռեւս կոնկրետացված չէ։ Շինթույլտվությունը տրված է երեք տարի ժամկետով։
- Մեզ համար կարեւորն այն է, որ այդտեղ կառուցապատում լիներ, հիմա, փառք Աստծո, սկսվել է շինարարությունը, - զրույցի ավարտին ավելացրեց համայնքապետը։