Կապանի միջազգային երաժշտական երրորդ փառատոն. օր տասներկուերորդ
12-օրյա երթից հետո փառատոնը հատեց եզրագիծը: Հուլիսի 4-ից 15-ը Կապանը դարձել էր հանրապետության երաժշտական մայրաքաղաք: Պահանջված և սպասված համերգներից զատ՝ անցկացվեցին նաև վարպետության դասեր միջազգային համարում ունեցող երաժիշտ-կատարողների կողմից: Ի՞նչ արժեր միայն աշխարհահռչակ ջութակահար Վադիմ Ռեպինի խորհուրդները և դիտողությունները երիտասարդ ջութակահարներին:
Կեսօրին տեղի ունեցավ «Ապագա աստղերի» վերջին համերգը, որը նախևառաջ տպավորեց դասական երաժշտության ստեղծագործությունների անմիջական և անթերի կատարումներով:
Իսկ եզրափակիչ համերգը ևս լեփ-լեցուն դահլիճում էր՝ հուլիսի 15-ին: Կապանի արվեստի քոլեջի երգեհոնային դահլիճում նախ կիթառային երաժշտություն հնչեց Էդուարդ  Հրմուշյանի կատարմամբ: Այնուհետև բեմահարթակում դաշնակահարուհի Մարիաննա Շիրինյանն էր, ով հնչեցրեց Մորիս Ռավելի «Գիշերային Գասպար» երեք մասանոց ստեղծագործությունը: Հաջորդիվ բեմում փառատոնի հայտնություն՝ ջութակահար Վադիմ Ռեպինն էր, մի այլ ջութակահարի՝ կապանցի հանդիսատեսին քաջ հայտնի Հայկ Կազազյանի հետ: Երկյակը կատարեց Պրոկոֆևի «Սոնատ ջութակի համար» ստեղծագործությունը (առաջին և երկրորդ մասերը), որից հետո Վադիմ Ռեպինը հանդես եկավ Մարիաննա Շիրինյանի նվագակցությամբ, հնչեց Չայկովսկու «Եվգենի Օնեգին» օպերայից Լենսկու արիան (փոխադրումը՝ ջութակի և դաշնամուրի համար):
Հաջորդիվ բեմահարթակում փառատոնի երկու պահանջված երաժիշտ կատարողներն էին՝ Վադիմ Ռեպին և թավջութակահար Սևակ Ավանեսյան: Իսկ ընդմիջումից հետո հնչեց Շոստակովիչի «Տրիո համար երկու» (Մարիաննա Շիրինյան, Սևակ Ավանեսյան, Վադիմ Ռեպին): Հանդիսատեսը ակնհայտորեն տպավորված էր, վիրտուոզ կատարողներին անընդհատ բեմ էին հրավիրում բուռն ծափողջույններով: Ի վերջո Վադիմ Ռեպինը Մարիաննա Շիրինյանի և Սևակ Ավանեսյանի նվագակցությամբ հնչեցրեց Կոմիտասի «Ալ ալյուղս» ստեղծագործությունը:
Ամենավերջում երախտագիտություն հայտնվեց և բեմ հրավիրվեցին փառատոնի թիմի անդամները՝ Զառա Ամատունի, Աննա Դեմիրճյան, Մարիամ Թոփակյան, Արամ Փանոսյան, Կարեն Շահգալդյան, Շաքե Ավոյան, Օշին Նավասարդյան, Էլեն Էլբակյան և փառատոնի նախաձեռնողն ու կազմակերպիչը՝ Սևակ Ավանեսյան:
Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնը ևս պատմություն դարձավ: Հաջորդ հանդիպումը կլինի 2026 թվականին Կապանի  Վահագն Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային դահլիճում: