Կապանի N2 ավագ դպրոցի նորակառույց շենքը շահագործման հանձնվեց
Կապանի N2 ավագ դպրոցի նորակառույց շենքը հոկտեմբերի 6-ին իր դռները բացեց աշակերտների առջեւ: Հիշեցնենք, որ 2011թ. հուլիսի 17-ին ամրացման աշխատանքի ընթացքում շենքը փլուզվել էր, բարեբախտաբար տուժածներ չկային: Դպրոցի շինարարական աշխատանքները սկսվել են 2011թ. նոյեմբերից, պատվիրատուն` ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության «Քաղաքաշինական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկն է, իսկ աշխատանքները կատարել է «Սիսիանի նոր բակ նորոգշին» ԲԲԸ-ն: Նախապես հայտարարված մրցույթում հաղթող ճանաչված կազմակերպությունը մինչ դպրոցի փլուզումը պիտի կատարեր հիմնանորոգման աշխատանքներ: Բայց, ինչպես ասում են, շաբաթն ուրբաթից շուտ եկավ, եւ շենքի փլուզումից հետո «Քվե» ՍՊԸ-ի նոր նախագիծը մրցույթում հաղթող ճանաչվեց, ըստ որի` սկսվեցին շինարարական աշխատանքները:
Հին դպրոցի ապամոնտաժման, դպրոցի կառուցման ու ամրացման աշխատանքների համար ծախսվել է 724 մլն դրամ գումար, իսկ մարզադահլիճի ամրացման եւ հիմնանորոգման համար` 144 մլն դրամ: Նշենք, որ ՀՀ կառավարության որոշմամբ հիմնանորոգման աշխատանքներից առաջ պետք է պարտադիր կատարվեն ամրացման աշխատանքներ:
«Ներկայումս շենքն ամբողջովին պատրաստ է շահագործման, եւ դասապրոցեսն ընթանում է միանգամայն հարմարավետ պայմաններում: Նախկին ենթակայանի շենքն ապամոնտաժվել է, սպասում ենք նախագծին` նոր ճանապարհ կառուցելու համար», – նշեց շինարարական կազմակերպության տնօրեն Սամսոն Մաթեւոսյանը: Դպրոցի գույքը ձեռք է բերվել ՀՀ սոցներդրումների հիմնադրամի միջոցներով, դասարաններն ապահովված են համապատասխան գույքով:
Դպրոցում տեղադրվել են տեսախցիկներ, որոնց միջոցով վերահսկվում է անցուդարձը:
Տնօրենի կարծիքով` դպրոցի նորակառույց շենքի պաշտոնական բացում անպայման կլինի: