Կապանի ոստիկանության հետաքննիչ Հայկ Սարգսյանը…
Առաջին հայացքից անմեղսունակի եւ ողորմելիի տպավորություն թողնող այդ տղան իրականում, սակայն, սովորական հանցագործ է, իսկ ավելի ճիշտ մի «ազնիվ քարփինջ», որով խփում են մարդկանց գլխին:
Այդ արարածին, իբրեւ առարկա, օգտագործել են նաեւ «Սյունյաց երկրի» դեմ…
2018-ի հունվարին Վահե ավազակապետը կանչում է իր գլխավոր հաջաթին՝ մարզի ոստիկանապետ Արշավիրին՝ հանձնարարելով քրեական գործեր հորինել «Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագրության եւ խմբագրի դեմ՝ խոստանալով, իբրեւ հիմք, բազում դիմում-բողոք-հաղորդումներ:
Մեկ-երկու օրվա մեջ մարզպետը կարողանում է վարձակալել վեց հոգու, ովքեր էլ գրեթե նույն բովանդակությամբ հաղորդումներ են ներկայացնում ոստիկանություն. մատնիչների անունները հայտնի են ողջ Հայաստանին (ոստիկանություն ներկայացված հաղորդումների տեքստերը, մարզպետի հանձնարարությամբ, կազմել է մարզպետարանում ծպտված մեկ այլ կիսագրագետ իրավաբան՝ Ռուբեն անուն):
Բողոք-դիմումների «հետաքննությունը» Արշավիրը հանձնարարում է Հայկին, ով էլ թերթի խմբագրին խոստովանում է. «Կարեւորն այն չէ, որ Դուք հանցանք չեք գործել, կարեւորն այն է, թե ինչ է ուզում իմ վերադասը, չէ՞ որ մենք ուժային կառույց ենք եւ ոչ իրավապահ մարմին»:
Հետաքննիչը մի քանի օրում չորս-հինգ քրեական գործ է հարուցում ընդդեմ «Սյունյաց երկրի» ու նրա խմբագրի՝ չունենալով գոնե մեկ կիսատ-պռատ ապացույց:
Սկզբից զարմացանք եւ շփոթվեցինք, չէ՞ որ Բերիայի եւ Մուղդուսու շներն անգամ 1930-ականներին այդպես չէին վարվում, նույնիսկ Նյուրնբերգյան հայտնի գործում որեւէ մեկին այդ ծավալի մեղադրանք միանգամից չի ներկայացվել:
Հետո, երբ ծանոթացանք Հայաստանի գործող օրենքներին, երբ ծանոթացանք Վճռաբեկ դատարանի մեզ մտահոգող նախադեպային որոշումներին, երբ իրավիճակի շուրջ քննարկումներ արեցինք բնագավառի փորձառու մասնագետների հետ, համոզվեցինք, որ Հայկն ու Արշավիրը սովորական ու կիսագրագետ հանցագործներ են՝ խցկված ոստիկանության համակարգ: