Կապանի քաղաքապետին կից քաղաքաշինության, ճարտարապետության, մշակույթի խորհրդի դեկտեմբերի 20-ի նիստի օրակարգում երկու հարց էր
26.12.2013 08:02
Կապանի քաղաքապետին կից քաղաքաշինության, ճարտարապետության, մշակույթի խորհրդի դեկտեմբերի 20-ի նիստի օրակարգում երկու հարց էր: Նախ` խորհրդի անդամները քննարկեցին ցեղասպանության ճանաչման գործում ներդրում ունեցած անձանց հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի համար ներկայացված երկու էսքիզային աշխատանքը: Փակ գաղտնի քվեարկությամբ որոշվեց ներկայացված երկու էսքիզային աշխատանքից ընտրել «Կենաց ծառ» հուշարձանը, որի հեղինակը կապանցի գեղանկարիչ Լորիկ Մինասյանն է: Նիստում քննարկվեց նաեւ «Հին Կապան` Սյունիքի թագավորության մայրաքաղաք. 970-1170» հուշամեդալ ունենալու հարցը, ինչի մասին «Սյունյաց երկիր» թերթում նամակով քաղաքապետին դիմել էր Ռոբերտ Էջանանցին: Առաջարկը հավանության արժանացավ խորհրդի անդամների կողմից: Առաջարկվեց արվեստագետներին երկամսյա ժամկետում ներկայացնել հուշամեդալի էսքիզները: