Կապանի տարածաշրջանային պետական քոլեջում անցկացվեց գիտաժողով «Հետադարձ հայացք 100 տարի անց» խորագրով
Եվրոպական ժառանգության օրեր ծրագրի շրջանակում (մեր հանրապետությունում անցկացվեց սեպտեմբերի 27-ին եւ 28-ին) Կապանի տարածաշրջանային պետական քոլեջում անցկացվեց գիտաժողով «Հետադարձ հայացք 100 տարի անց» խորագրով: Այն անցկացվեց Կապանի երկրագիտական թանգարանի, պատմական միջավայրի պահպանության Սյունիքի մարզային ծառայության եւ Կապանի տարածաշրջանային պետական քոլեջի համագործակցությամբ: Նստաշրջանը նվիրված էր Առաջին համաշխարհային պատերազմի իրադարձություններին եւ նպատակ ուներ պատմական էքսկուրսի միջոցով ցույց տալ այդ պատերազմում հայ ժողովրդի` մշակութային ցեղասպանության հետեւանքով կորցրած պատմական արժեքները: Քոլեջի տնօրեն Անժելա Մաքյանը հակիրճ ներկայացրեց գիտաժողովի նպատակն ու նշանակությունը: Պատմական միջավայրի պահպանության Սյունիքի մարզային ծառայության պետ Աստղիկ Հակոբյանի զեկուցումը նվիրված էր մինչեւ հայոց եղեռն ընկած ժամանակահատվածում թուրքական կառավարության հայահալած քաղաքականությանը: Քոլեջի դասախոս Վրեժ Բադալյանը ներկայացրեց Կովկասի ճակատի Էրզրումի, Դիլանի եւ Սարիղամիշի ճակատամարտերը, Կապանի երկրագիտական թանգարանի աշխատակից Դավիթ Հակոբյանն անդրադարձավ Առաջին աշխարհամարտի տարիներին Սյունիքի սոցիալ-տնտեսական դրությանը, իսկ թանգարանի տնօրեն Գրիշա Սմբատյանը` Առաջին աշխարհամարտում սյունեցիների մասնակցությանը: Օրվա բանախոսները պատասխանեցին միջոցառման մասնակիցների հարցերին, վերջիններս նկատառումներ հայտնեցին ընթերցված զեկուցումների շուրջ: