Կապանի թատրոնը՝ միջազգային փառատոնում
Երկրորդ անգամ Կապանի Ալ. Շիրվանզադեի անվան դրամատիկական թատրոնը մասնակցեց Բելառուսի Բրեստ քաղաքում սեպտեմբերի 11-ից 16-ն անցկացված թատերական միջազգային փառատոնին: Գնալով ընդլայնվում է 1996 թվականից անցկացվող «Սպիտակ աշտարակ» կոչվող այդ փառատոնի աշխարհագրությունը, ներկայացումների ժանրային ներկապնակը դառնում ավելի վառ ու բազմազան: Այս անգամ բացի կազմակերպիչ երկրից՝ Բելառուսից, մասնակցում էին ինը երկրի թատերական կոլեկտիվներ: Փառատոնի վեց օրերին բեմադրվեց 26 ներկայացում: Կապանի Ալ. Շիրվանզադեի անվան դրամատիկական թատրոնը բելառուս (եւ ոչ միայն) հանդիսականի դատին հանձնեց Անտոն Չեխովի «Կարապի երգը» մոնոներկայացումը (բեմադրությունը՝ Գրիշա Մարգարյանի, դերասան՝ Արամ Հայրապետյան): «Կարապի երգը» ռուս մեծ դասական Անտոն Չեխովի լավագույն ստեղծագործություններից է: Դա մի պատմություն է դերասանի մասին, ով մեն-մենակ մնալով իր հերոսների հետ, հանդիսականին պատմում եւ ներկայացնում է իր ապրումները, հույզերը, երազանքները եւ ձգտումները: Բեմադրիչ Գրիշա Մարգարյանը, ով ներկայացման բեմագիրն է ստեղծել, նաեւ երաժշտական եւ նկարչական ձեւավորումներն արել, չեխովյան մի քանի գործող անձանց փոխարինել է հայ դասական դրամատուրգիայի հերոսներով, նրանց մենախոսություններով: Ռուս դասականի պիեսի շրջանակում ներկայացվեց նաեւ հայկականը: Բեմադրությունը հավանությամբ ընդունեց բազմազգ հանդիսականը, մանավանդ որ ռուսերեն համաժամանակյա թարգմանությամբ էր ընթանում:
Մինչ ներկայացումը ցուցադրվեց տեսաֆիլմ Մեծ հայրենականի առաջին օրերից հերոս ամրոց Բրեստի պաշպանությանը մասնակցած կապանցի զինվորների մասին, որոնց մի մասը զոհվեց հենց ամրոցի պաշտպանության ժամանակ: Կապանից մեկնած պատվիրակությունը այցելեց հուշահամալիր եւ ծաղկեպսակ դրեց հերոսների անունը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ: Կապանյան խմբի հետ ժամանած ջութակահարուհին հնչեցրեց կոմիտասյան մեղեդիներ:
Փառատոնի ավարտին եղան պարգեւատրումներ: Կապանի Ալ. Շիրվանզադեի անվան պետթատրոնի տնօրեն Կամո Արզումանյանն արժանացավ փառատոնի դիպլոմին՝ հայ թատերարվեստի պրոպագանդման գործում ունեցած ավանդի համար: Դիպլոմի արժանացավ նաեւ դերասան Արամ Հայրապետյանը, որը նրան հանձնեց Բրեստի դրամայի ակադեմիական թատրոնի ղեկավար եւ փառատոնի տնօրեն Ալեքսանդր Կոզակը:
«Միջազգային այդ փառատոնը լավագույն հարթակ է փորձի փոխանակման առումով, նաեւ  հնարավորություն է ստեղծում իմանալ այլ երկրների թատրոնների ստեղծագործական ուղղվածության մասին, հանդիպել թատերական գործիչների հետ: Մեր ներկայացմանը մասնակցում էին տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, ովքեր ասացին, որ կարոտ են մայր հայրենիքից ժամանած խմբերի ելույթներին: Դեռ ավելին, մեր պատվիրակությունը հյուրընկալվեց մի հայկական ընտանիքում, շատ ջերմ ընդունելություն էր»,- «Սյունյաց երկրին» փոխանցեց թատրոնի տնօրեն Կամո Արզումանյանը:
Կապանի Ալ. Շիրվանզադեի անվան դրամատիկական թատրոնը «Սպիտակ աշտարակ» փառատոնին առաջին անգամ մասնակցել էր 2016-ին՝ Հրանտ Մաթեւոսյանի «Աշնան արեւ» վիպակի մոտիվներով ստեղծված բեմադրությամբ: