Կապանի թիվ 2 ավագ դպրոցի աշակերտները՝ «Սյունյաց երկրի» խմբագրությունում
Կապանի թիվ 2 ավագ դպրոցի 10-րդ «ե» դասարանի (բնագիտական հոսք) աշակերտները՝ «Մեդիա գրագիտության շաբաթվա» շրջանակում, նոյեմբերի 7-ին հյուրընկալվեցին «Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագրությունում։
Դասղեկ Մարալ Վարդանյանի գլխավորությամբ նրանք ցանկություն էին հայտնել ծանոթանալ մարզային պարբերականի աշխատանքներին։
Լրատվամիջոցի խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանը դպրոցականներին ներկայացրեց «Սյունյաց երկիր» պարբերականի և «Սյունյաց երկիր մշակութային» եռամսյա հանդեսի անցած ճանապարհը, ներկայիս գործունեության հիմնական ուղղությունները, լրատվական նյութերի պատրաստման պրակտիկան, լրագրողին ներկայացվող պահանջները, նաև խոսքի ազատության ու  բազմակարծության կարևորությունը՝ իբրև ժողովրդավարության անշրջանցելի պայման։
Դպրոցականներին հետաքրքրեց Սյունիքի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների հանդեպ մարզային լրատվամիջոցի դիրքորոշումը։
Սամվել Ալեքսանյանը, դասղեկ Մարալ Վարդանյանի առաջարկությամբ, համառոտ տեղեկատվություն  ներկայացրեց «Սյունյաց երկիր մշակութային» հանդեսի առանձին համարների, մասնավորապես Սյունիքի քանդակագործությանը նվիրված համարի, ինչպես և հրատարկման նախապատրաստվող հերթական համարի մասին, որը նվիրված կլինի Սյունիքի մանրանկարչական արվեստին։
Իսկ գալիք շաբաթ լույս կտեսնի «Սյունյաց երկրի» բացառիկ համարը՝ նվիրված Սյունիքի մարզաշխարհին, որտեղ  արտացոլված կլինեն դպրոցականների ֆիզիկական և ռազմահայրենասիրական դաստիարակությանն առնչվող հարցեր ևս։