ԿԱՊԱՆՈՒՄ ՆՇՎԵՑ ԱՆՀԱՅՏ ԿՈՐԱԾՆԵՐԻ ՕՐԸ
Հունիսի 29-ին Հայաստանում նշում են Անհայտ կորած ազատամարտիկների օրը։ Կապանում ամեն տարի հիշում ու հավատով են սպասում արցախյան պատերազմի տարիներին ռազմի դաշտ մեկնած ու տուն չվերադարձած կապանցի 18 ազատամարտիկներին, որոնց վերադարձին հուսո աչքերով են նայում հարազատները։
Առավոտյան Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը, Սյունիքի մարզպետի խորհրդական Գոռ Թադևոսյանը, անհայտ կորած ազատամարտիկների ընտանիքների անդամները, նրանց մարտական ընկերները, զինվորականները, ՀՀ ՊՆ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածերի հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի անդամները և բազմաթիվ կապանցիներ մասնակցել են Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցում տեղի ունեցած օրհնության և աղոթքի ծիսակատարությանը։ Այնուհետև նրանք ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ են դրել Բաղաբուրջի հուշահամալիրում՝ անհայտ կորածների հիշատակին նվիրված հուշաքարին։
Իսկ Կապանի մշակույթի կենտրոնի մեծ դահլիճում տեղի ունեցավ օրվան նվիրված հուշ-ցերեկույթ, որտեղ հնչեցին ելույթներ ու երաժշտական կատարումներ։
Օրվա երկրորդ կեսին ներկաներն այցելեցին Կապանի Շիկահող գյուղ, որտեղ հարգանքի տուրք մատուցեցին՝ ծաղիկներ դնելով Կապանի 97-րդ բրիգադի, Շիկահողի 6-րդ մոտոհրաձգային գումարտակի լեգենդար հերոսների հուշաքարին։