ԿԱՊԱՆՈՒՄ ՆՇՎԵՑ ՏԵԱՌՆԸՆԴԱՌԱՋԸ
Հայ Առաքելական եկեղեցու տոնացույցի համաձայն, յուրաքանչյուր տարի փետրվարի 14-ին, նշվում է քառասուն օրական մանուկ Հիսուսին տաճարին ընծայաբերելու տոնը՝ Տեառնընդառաջը/Տրնդեզ/։ Տոնի ծիսական արարողակարգը սկսվում է փետրվարի 13-ին՝ երեկոյան ժամերգության ավարտին, երբ սկսվում է նախատոնակը։
Այդ կապակցությամբ՝ Կապանի համայնքապետարանը, համայնքի ղեկավարին կից երիտասարդական խորհուրդը և Կապանի մշակույթի կենտրոնը համատեղ կազմակերպել էին Տեառնընդառաջի տոնակատարությունը:
Չխախտելով արդեն իսկ ձևավորված ավանդույթը, և՛ Վահանավանքի վանական համալիրում՝ հոգևոր հովիվ տեր Ավետիք քահանա Մարտիրոսյանի, և՛ Կապանի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցում՝ հոգևոր հովիվ տեր Խաչատուր Հայրապետյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցավ ժամերգություն և նորապսակների օրհնության կարգ։
Երկու եկեղեցիներում էլ ժամերգությունից հետո վառվեց ավանդական խարույկը։ Մշակույթի կենտրոնի ստեղծագործական խմբերը մասնակիցներին բեմադրության միջոցով ներկայացրեցին Տեառնընդառաջի պատմությունը, որին հաջորդեց ազգագրական երաժշտություն, հյուրասիրություն և տոնավաճառ։