Կապան–Սենթ Էթիեն քույր քաղաքների համագործակցության արդյունքները՝ այս անգամ առողջապահության ոլորտում
Կապան-Սենթ Էթիեն քույր քաղաքների համագործակցության շրջանակում հոկտեմբերի 8-22-ը «Հիգեա» բժշկական կենտրոնի բժիշկները աշխատանքային այցով գտնվել են Ֆրանսիայի Սենթ Էթիեն քաղաքում՝ մասնավորապես Սենթ Էթիենի համալսարանական հիվանդանոցային կենտրոնում։ Այցի նպատակը լավագույն փորձի և գիտելիքների փոխանակումն էր։
Նշենք, որ «Հիգեա» բժշկական և Սենթ Էթիենի համալսարանական հիվանդանոցային կենտրոնների փոխգործակցության վերաբերյալ պայմանավորվածություն համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանն ու քաղաքապետ Գաել Պերդրիոն ձեռք են բերել դեռևս մարտ ամսին՝ Սենթ Էթիենի պատվիրակության Կապան կատարած այցի ընթացքում։
Բժիշկների գնահատմամբ՝ այցը եղել է առավել քան արդյունավետ և առաջին հերթին նպաստել է մասնագիտական հմտությունների կատարելագործմանը։ Նրանք ընդգծել են, որ Սենթ Էթիենի գործընկերների հետ շփումները, պրակտիկ աշխատանքը հնարավորություն են տվել ծանոթանալ առողջապահության կառավարման ու բժշկական ծառայությունների մատուցման նորարարական մեթոդներին։ Կապանցի մասնագետների խոսքով՝ այցը նաև հիմք է հանդիսացել նոր կապերի ստեղծման, ապագայում համատեղ իրականացվող ծառայությունների ներդրման, մասնագիտական փոխայցելությունների և շարունակական վերապատրաստումների կազմակերպման համար։
Պատվիրակության կազմում էին «Հիգեա» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Էդգար Զաքարյանը, կլինիկայի ղեկավար Սերոբ Սմբատյանը, ինտերվենցիոն սրտաբան Սերոբ Մանուկյանը, սրտաբան Օֆելյա Գարեգինյանը և բուժքույր Մարգարիտա Գրիգորյանը։
Այցի շրջանակում պատվիրակության անդամները հանդիպում են ունեցել նաև Սենթ Էթիենի քաղաքապետ Գաել Պերդրիոյի, քաղաքապետարանի աշխատակազմի և հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։