Կապանում անցկացված բաց առաջնությունը տվեց իր պտուղները
Երկու օր շարունակ՝ մարտի 28-ին և 29-ին, Կապանը մարզական կյանքով էր ապրում. անցկացվեց Կապանի մարմնամարզության մանկապատանեկան մարզադպրոցի սպորտային ակրոբատիկայի բաց առաջնությունը, որն անցավ Կապանի համայնքապետի հովանու ներքո, իսկ ծախսերը հոգացել էր «Կապան» բարեգործական հիմնադրամը: Մրցապայքարին մասնակցում էին Երևանի և Գյումրու ներկայացուցչական պատվիրակությունները: Մարզադպրոցի մարմնամարզական հարթակի վրա իրենց հարաբերությունները պարզեցին մոտ 100 պատանի մարզիկներ, ովքեր մրցեցին հինգ մրցակարգով, ինչպես լինում է միջազգային մրցումներում՝ տղաների քառյակ, աղջիկների եռյակ, աղջիկների զույգ, տղաների զույգ և խառը՝ տղա ու աղջիկ: Հընթացս ցատկուղու վրա իրենց վարպետությունն էին ցուցադրում ցատկորդները: Մրցումների ավարտին հանդիսավոր պայմաններում աչքի ընկածներին պարգևներ հանձնեց Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանը:
Ըստ ամենայնի՝ բաց առաջնությունը փոքրիկ տոն պարգևեց մարզաձևի սիրահարներին և ոչ միայն։
Երբ ամեն ինչ խաղաղվել էր, զրույցներ ունեցանք մարզաձևի պատասխանատուների հետ: Կապանի մարմնամարզության մանկապատանեկան մարզադպրոցի հիմնադրման ակունքների մոտ կանգնած անձնավորություն է Հայաստանի մարմնամարզության ֆեդերացիայի գործկոմի անդամ, սպորտային մարմնամարզության մարզիչ Գառնիկ Սարոյանը, ով նախ՝ իր երախտագիություն հայտնեց Կապանի համայնքապետին՝ քաղաքի առաջնությունը բաց ձևաչափով անցկացնելը կյանքի կոչելու համար, ինչն ավելի գրավիչ դարձրեց մրցապայքարը: «Ուշագրավ է,- ասաց նա, - որ 20 օր առաջ Կապանում եղավ  գեղարվեստական մարմնամարզության քաղաքի բաց առաջնություն: Սա պատանի մարզիկների վարպետությունը բարձրացնելու լավագույն միջոցն է»:
Ի դեպ, Գառնիկ Սարոյանն արժանացավ համայնքապետ Գևորգ Փարսյանի շնորհակալագրին՝ Կապանում մարմնամարզության մարզաձևի զարգացմանը և մասսայականացմանը նպաստելու ու արդյունավետ համագործակցության համար:
Գյումրու մարմնամարզության մանկապատանեկան մարզադպրոցի տնօրեն Խաչիկ Երանոսյանը տպավորված էր առաջնության անցկացման մակարդակից և հավելեց, որ Կապանում կարելի է մարմնամարզության և ակրոբատիկայի միջազգային մրցումներ անցկացնել: Նաև ավելացրեց, որ Գյումրու մարզական պատվիրակության անդամների թիվը հասնում է երեսունի:
Միջազգային կարգի մրցավար, Հայաստանի հավաքականի սպորտային ակրոբատիկայի մարզիչ Ռուբեն Մովսիսյանը նշեց, որ Կապանին ծանոթ է դեռևս Խորհրդային Միության տարիներից, այստեղ ուսումնամարզական հավաքներ են անցկացրել, քանի որ Կապանի մարզադպրոցի մարմնամարզական հարթակը որակյալ էր։ Կարծես պատմությունը կրկնվում է։ Նրա փոխանցմամբ՝ այժմ մարզադպրոցի հարթակը և ցատկուղին համապատասխանում են միջազգային չափանիշներին, և մարզաձևի պատասխանատուները մտածում են հաջորդ տարի սպորտային ակրոբատիկայի առաջնությունը Կապանում անցկացնելու մասին։
Հանրապետությունից ժամանած մարզիկները, մարզիչները, մարզաձևի մյուս ներկայացուցիչները մրցումներից ազատ ժամերին ծանոթացան Կապանի տեսարժան վայրերին: