Կապանում՝ ևս մի մանկության մոլորակ
Գիտելիքի և դպրության օրը Կապանում նշանավորվեց հիշարժան իրադարձությամբ՝ քաղաքի փոքրիկ բնակիչների համար դռները բացեց թիվ 3 նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունը: Իսկ ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ Կապանի համայնքապետարանի առաջարկությամբ ՀՀ կառավարությունը քաղաքի թիվ 1 դպրոցի մասնաշենքերից մեկը տրամադրեց համայնքին՝ այն հիմնանորոգելու և դարձնելու նոր նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն: Ծրագիրը մեկնարկեց 2014 թվականին, 2019 թվականին շիննորոգման աշխատանքներն աշխուժացան: Կորոնավիրուսի համավարակը և պատերազմը որոշակիորեն դանդաղեցրին աշխատանքները, բայց դրանք նոր շունչ առան 2022-2023 թվականներին: Ծրագրի իրականացմանը նպաստեց «Չաարատ Կապան» ՓԲ ընկերությունը՝ ներդնելով մոտ 360 մլն դրամ:
ՆՈՒՀ-ը նախատեսված է 180 երեխայի համար՝ յոթ խմբով, այս պահին հաճախում է 160 երեխա: Կրթօջախն ապահովված է նախադպրոցական տարիքի երեխաների դաստիարակության չափորոշիչներին համապատասխան գույքով, անհրաժեշտ  կահավորումով, բարձր որակավորում ունեցող մանկավարժական կադրերով:
Նորաստեղծ ՆՈՒՀ-ի տնօրեն Մոնիկա Թևանյանը, նախևառաջ, շնորհավորանքներ և բարեմաղթանքներ հղեց ՆՈՒՀ-ի դաստիարակներին և մանկավարժներին, ովքեր մանուկներին նախնական գիտելիքներ պիտի ավանդեն: Այնուհետև երախտագիտություն հայտնվեց շինարարներին, որոնց նվիրումի և ջանքերի շնորհիվ ավարտուն տեսք ստացավ կառույցը, բարեհարմար պայմաններ ստեղծվեցին սաների կրթության և դաստիարակության համար: Շնորհակալական խոսքեր ուղղվեցին Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանին, համայնքապետարանի աշխատակիցներին, որոնց սևեռուն ուշադրության կենտրոնում էր ՆՈՒՀ-ի հիմնանորոգման ընթացքը, որպեսզի այն սեպտեմբերի 1-ին՝ գիտելիքի և դպրության օրվանն ընդառաջ, պատրաստ լինի իր գիրկն ընդունելու մանուկներին և մանկավարժներին, կրթօջախի օժանդակ աշխատակազմին:
Շնորհավորանքի խոսքով հանդես եկան ծնող Արշալույս Ոսկանյանը, «Չաարատ Կապան» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Թովմասյանը:
Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանը բարեմաղթանքի խոսքում ընդգծեց այն հանգամանքը, որ 1986 թվականից հետո Կապանում առաջին անգամ մանկապարտեզ է բացվում: ՆՈՒՀ-ի ստեղծումը լուծում է նաև սոցիալական խնդիր՝ 34 նոր աշխատատեղ է բացվում, մանավանդ որ կանանց զբաղվածության հարց է լուծվում: Համայնքի ղեկավարը մասնավորապես արժևորեց նրանց դերը, ովքեր կանգնած էին ծրագրի իրականացման ակունքներում՝ ի դեմս Կապանի նախկին համայնքապետ Աշոտ Հայրապետյանի, նախագծողների, շինարարների, մատակարարների, ֆինանսավորող կողմի՝ «Չաարատ Կապան» ՓԲ ընկերության:
Նորակառույցի խորհրդանշական մուտքը երիզող կարմիր ժապավենը կտրելուց հետո հանդիսության մասնակիցները ծանոթացան բարեհարմար պայմաններին, իսկ ամենավերջում աղանդերի սեղանի շուրջ շնորհավորեցին ՆՈՒՀ-ի աշխատակազմին։