Սյունիքում մեծ ցավով ու ափսոսանքով է ընդունվել գույժն առ այն, որ մայիսի 19-ին, ուղղաթիռի վթարի հետևանքով մահացել են Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին և Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը։
Մենք ամբողջ գիշեր հետևում էինք լրահոսին՝ հույս փայփայելով, որ նրանց կյանքը կփրկվի, սակայն ավա՜ղ... Նրանք կնքեցին իրենց մահկանացուն։
Ընդունեք «Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագրակազմի և նրա հետևորդների սրտաբուխ ցավակցությունը։
Հանձին Ձեզ, ցավակցում և համբերություն ու տոկունություն ենք մաղթում Իրանի եղբայրական ժողովրդին։
Նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին և նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը կմնան մեր հուշերում, քանզի բազմիցս ականատես եղանք այն ջերմ զգացմունքներին, որ նրանք տածում  էին Հայաստանի ու հայ ժողովրդի և մասնավորապես Սյունիքի հանդեպ։
Մեր հիշողության մեջ է 2022 թվականի հոկտեմբերի 21-ը,  երբ ԻԻՀ ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը ժամանեց Կապան և մասնակից եղավ Իրանի գլխավոր հյուպատոսության բացմանը, ինչը նոր էջ բացեց հայ–իրանական բազմադարյա բարեկամության մեջ։
Երբեք չենք մոռանա երջանկահիշատակ Էբրահիմ Ռայիսիի և Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի անզիջում դիրքորոշումը՝ կապված Սյունիքի անվտանգության և Սյունիքի անտրոհելիության հարցերի շուրջ, երբ խոսք էր գնում մեր երկրամասի տարածքով (հայոց ինքնիշխանությունից դուրս) հաղորդակցության ուղիներ ստեղծելու մասին։
Նորից Ձեզ համբերություն և տոկունություն։