Կապանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության հյուպատոսությունը երեք տարեկան է
Կապանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսարանում հոկտեմբերի 16-ին տեղի ունեցավ երեկո՝ նվիրված դիվանագիտական այդ կառույցի հիմնադրման 3-րդ տարեդարձին։
Հյուպատոսարանի եռամյա գործունեության վերաբերյալ զեկուցումով հանդես եկավ հյուպատոսի գրասենյակի վարիչ-թարգմանիչ Շեռլի Ավետյանը՝ անդրադառնալով մշակութային, կրթական, զբոսաշրջային, մարզական ոլորտներում երկու երկրների միջև համագործակցությանը, անցկացված միջոցառումներին։
Առավել ընդգրկուն խոսքով հանդես եկավ Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանի ժամանակավոր հավատարմատար Բահրամ Թահերին՝ պատմական անդրադարձ կատարելով երկու երկրների բարեկամությանը, հիմնական շեշտը դնելով մեր ժամանակներում ստեղծված իրողությունների վրա։ Նա մասնավորապես նշեց, որ Իրանն ունի սկզբունքային դիրքորոշում, այն է ՝ տարածաշրջանային խնդիրները պետք է լուծվեն տարածաշրջանի երկրների միջոցով և տարածաշրջանային ձևաչափերում՝ առանց արտաքին  միջամտության։ Հավելեց նաև, որ աշխարհագրական սահմանների ցանկացած փոփոխություն Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար անընդունելի է։ Եվ իրենք չեն հանդուրժի Հայաստանի ու Իրանի սահմանների մոտ արտատարածաշրջանային ուժերի ներկայությունն ու երբեք թույլ չեն տա, որ արտաքին խաղացողները ստվեր գցեն երկու երկրների ընդհանուր շահերի վրա։
Օրվա խորհրդին պատշաճող խոսք հնչեցրին Կապանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամին և ուրիշներ։
Մորթեզա Աբեդին Վարամին ԻԻՀ գլխավոր հյուպատոսարանի շնորհակալագրեր հանձնեց Սյունիքի մարզի տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների։
Երեկոյին մասնակցում էին նաև տարածքային իշխանության ներկայացուցիչներ, համայնքների ղեկավարներ:
Երաժշտական կատարումներով հանդես եկան Կապանի արվեստի պետական քոլեջի սաները։
Վերջում մտքերի փոխանակությունը շարունակվեց աղանդերի սեղանի շուրջ։