Կապանում նշվեց հայոց բանակի 28-րդ տարեդարձը
Հայոց բանակի կազմավորման 28-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսությունների շարքը մարզկենտրոն Կապանում սկսվեց Գարեգին Նժդեհի հրապարակից։ Առավոտյան ժամը 10։00-ին հանդիսավոր տողանի էին կանգնել Կապանում տեղակայված զորամասի սպաները եւ զինվորները։
Օրվա խորհրդին նվիրված հանրահավաքը բացեց Կապանի հոգեւոր հովիվ տեր Վահան քահանա Հեբոյանը, ով շնորհավորանքի խոսքում հիշեցրեց պատմահայր Մովսես Խորենացու խոսքերը. «Թեեւ մենք փոքր ածու ենք եւ թվով շատ սակավ, բայց մեր երկրում էլ շատ գործեր կան հիշատակելու»։
Օրվա խորհրդին պատշաճող ելույթներ ունեցան Կապանում տեղակայված զորամասի հրամանատար, գնդապետ Գարիկ Պողոսյանը, Կապանի համայնքապետ Գեւորգ Փարսյանը, Արցախյան պատերազմին մասնակցություն ունեցած կին վետերանների միության նախագահ Մելանյա Գեւորգյանը, Կապանի թիվ 10 միջնակարգ դպրոցի աշակերտ, հաղթանակած բանակի ապագա զինվոր Նարեկ Գաբրիելյանը։
Համայնքի ղեկավարը մասնավորապես ընդգծեց Կապանի դերը Հայոց բանակի կայացման եւ մերօրյա հաղթանակների գործում, մանավանդ Կապանի բրիգադի, որ թշնամուն մեծ կորուստներ պատճառելով` կարողացավ ապացուցել, որ անհնար է կոտրել կապանցիների մարտական ոգին։
Այնուհետեւ հանդիսության մասնակիցները շարժվեցին Բաղաբուրջի հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելու մերօրյա պատերազմում զոհված ազատամարտիկների հիշատակին։
Օրվա երկրորդ կեսին Կապանի մշակույթի կենտրոնում տեղի ունեցավ համերգ` կենտրոնի երաժիշտ-կատարողների, պարային խմբերի, Կապանի քաղաքապետարանի ժողովրդական նվագարանների անսամբլի եւ Կապանում տեղակայված զորամասի զինվորների մասնակցությամբ։ Երգը, պարը, հումորը միախառնվել էին իրար։
Մշակույթի կենտրոնի հարակից տարածքում ցուցահանդես էր բացվել` Հայոց բանակի զենքերի, զինամթերքի եւ սպառազինության ցուցադրությամբ, որոնց հաճույքով ծանոթանում էին դեռահասները։ Իսկ բացօթյա զինվորական ճաշարանում կարելի էր համտեսել զինվորականներին տրվող խորտիկներն ու ճաշատեսակները։
Մի խումբ ազատամարտիկներ այցելեցին Գարեգին Նժդեհի հուշահամալիր` ծաղիկներ խոնարհելով ազգի նվիրյալի հուշակոթողին։