Կապույտ վառելիքը մուտք գործեց մեղրեցու բնակարան
Դեկտեմբերի 21-ին իրականություն դարձավ մեղրեցիների վաղեմի երազանքներից մեկը՝ կապույտ վառելիքը մուտք գործեց նրանց բնակարաններ: Դեռեւս 2004 թվականին ստորագրվել էր Իրան-Հայաստան գազատարի կառուցման վերաբերյալ համաձայնագիրը, գազատարը կառուցվել էր 2004-2007 թվականներին, սակայն բնական վառելիքն անհասանելի էր մեղրեցիներին:
Տարիներ ի վեր տարածաշրջանի գազիֆիկացումն օրակարգում էր, ուստի հասկանալի է մեղրեցիների անափ բերկրանքը: Քաղաքի Ադելյան փողոցի 11 շենքի բակում տոնական տրամադրություն էր, սեղանները՝ ծանրաբեռ Մեղրու բերք ու բարիքով: Հանդիսությանը մասնակցում էին Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Վարդան Դավթյանը, Մեղրու համայնքապետ Մխիթար Զաքարյանը, «Գազպրոմ-Արմենիա» ընկերության Սյունիքի գազիֆիկացման եւ գազամատակարարման մասնաճյուղի տնօրեն Վահե Հակոբյանը, գազիֆիկացման աշխատանքների մասնակից իրանական «Սաներջի» ընկերության աշխատակիցներ, շինարարներ, հյուրեր: Մեղրեցիներին շնորհավորանքի խոսք հղեց համայնքապետ Մխիթար Զաքարյանը, ով մասնավորապես նշեց, որ կարճ ժամանակամիջոցում կգազիֆիկացվեն Ագարակ քաղաքը եւ Լեհվազ գյուղը: Մեղրեցիներին նշանակալի իրադարձության առթիվ բարեմաղթանքի խոսք հղեց Սյունիքի փոխմարզպետ Վարդան Դավթյանը՝ համոզմունք հայտնելով, որ տարածաշրջանի գազիֆիկացումը ոչ միայն կնպաստի տնտեսության զարգացմանը, այլեւ բարեկեցություն կստեղծի մեղրեցու օջախում: Մեղրեցիների անունից երախտագիտության խոսք ասաց Բորիկ Քարամյանը:
Մարզային եւ քաղաքային իշխանությունների ղեկավարները, գազիֆիկացման գործի պատասխանատուները շրջայց կատարեցին Ադելյան փողոցի թիվ 16 շենքի բնակարաններում, որտեղ արդեն բոցկլտում էր կապույտ վառելիքը: Մարդիկ սրտանց շնորհավորում էին միմյանց, մանավանդ որ դրսում ձմեռն իր լիիրավ իրավունքների մեջ է մտել, եւ բնակարաններում նորմալ ջերմաստիճան ապահովելու խնդիր կա: