Կառավարությունն ընդունել է ամառային զորակոչ և զորացրում հայտարարելու որոշումը
Կառավարության որոշմամբ մայիս-հուլիս ամիսներին հայտարարվեց ամառային զորակոչ։ Զորակոչը վերաբերում է այն քաղաքացիներին, որոնց 18 տարին լրանում է մինչև հունիսի 30-ը, ինչպես նաև շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից նախկինում տարկետում ստացած այն անձանց, որոնց տարկետումը դադարում է մինչև հունիսի 30-ը:
Պաշտպանության նախարարին հանձնարարվեց ընդունել շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության ամառային զորակոչի անցկացման և շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայություն կամ այլընտրանքային զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողներին զինվորական ծառայությունից արձակելու հրաման։
Իսկ ամառային զորակոչից խուսափող Հայաստանի քաղաքացիների տվյալներն ուղարկվելու են ոստիկանության կառուցվածքային ստորաբաժանումներ, իսկ զորակոչի ավարտից հետո` քննչական կոմիտե։
Նախարարությունների, պետական կառավարման համակարգի այլ մարմինների ղեկավարներին, մարզպետներին և Երևանի քաղաքապետին ՊՆ-ն առաջարկեց զինվորական կոմիսարիատ չներկայացած կամ քրեական պատասխանատվության կանչված և հետախուզման մեջ գտնվող զորակոչիկների վերաբերյալ տվյալներ ստանալուց հետո նրանց նկատմամբ կիրառել աշխատանքային, տնտեսական ու այլ ոլորտներում սահմանափակումներ, գտնվելու վայրի մասին անհապաղ իրազեկել իրավասու պետական մարմիններին։
Առողջապահության նախարարին հանձնարարվեց հետազոտությունների և պատվաստումների իրականացման նպատակով համապատասխան բժշկական հաստատություններին տրամադրել պատվաստանյութեր և այլ բժշկական նյութեր:
Իսկ արտաքին գործերի նախարարին հանձնարարվեց դիվանագիտական ծառայության մարմինների միջոցով հյուպատոսական հաշվառման կանգնած պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչման ենթակա Հայաստանի քաղաքացիներին ծանուցել զինվորական կոմիսարիատներ ներկայանալու մասին։
Ոստիկանության պետին, Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենին հանձնարարվեց զորակոչի ենթակա քաղաքացիների զորակոչից խուսափելու դեպքերը կանխելու նպատակով զորակոչի ընթացքում ուժեղացնել վերահսկողությունը Հայաստանի սահմանային հաղորդակցության ուղիներում: