Կառավարությունը դարձյալ մտադիր է զիջել աջ ղեկով ավտոմեքենաներ ներկրողներին
Սահմանին կուտակված աջակողմյան ղեկով ավտոմեքենաները կմտնեն Հայաստան:
Հայաստանի սահմանին շուրջ 800 ավտոմեքենա կա, որոնց ՀՀ կառավարությունը մտադիր է թույլ տալ մտնել Հայաստան։ Այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողներին ասաց ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի պաշտոնակատար Հակոբ Արշակյանը։
Համապատասխան որոշման նախագիծն արդեն հրապարակվել է իրավական ակտերի էլեկտրոնային հարթակում։
«Դա մեզ թույլ կտա, որ սահմանին կուտակված ավտոմեքենաների խնդիրը լուծվի ու նաև մեր տնտեսվարողների ներդրած միջոցների վատնում տեղի չունենա»,– ասաց Արշակյանը։
Այս նախագիծը, նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով, ժամանակային հստակ պատուհան է նախատեսում` նախկինում սահմանված հոկտեմբերի 1-ի և առաջարկվող դեկտեմբերի 31-ի միջև։ Եթե նախկինում մաքսազերծման արգելք էր սահմանվել 2018 թ–ի հոկտեմբերի 1–ից հետո գնված ավտոմեքենաների համար, ապա այս նախագծով վերջնաժամկետ է սահմանվում դեկտեմբերի 31-ը։
«Որպեսզի շփոթություն չառաջանա մեր քաղաքացիների մոտ, ուզում եմ ասել` այս օրենքն ընդամենը թույլ է տալիս, որ սահմանին կուտակված մեքենաները ներս գան։ Ես կոչ եմ անում մեր քաղաքացիներին նոր գնումներ չանել, որպեսզի նոր խնդիրներ չառաջանան»,– ասաց Արշակյանը` հավելելով, որ նախկին որոշումների այլ դրույթները մնալու են անփոփոխ։
Որոշումների նախագծերը քննարկվել են «Ղեկը աջ» նախաձեռնության ներկայացուցիչների հետ։
Հիշեցնենք` 2018 թվականի սեպտեմբերից մինչև դեկտեմբեր տևած բանակցությունների ընթացքում ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունում քննարկվում էր աջ ղեկով ավտոմեքենաները Հայաստան ներկրելու հարցը։ 2018 թվականի ապրիլի 1-ին ուժի մեջ էր մտել աջ ղեկով մեքենաներ ներմուծելու արգելքը, և ներմուծողները նախարարության հետ քննարկում էին խնդրի լուծման տարբերակները։ Այդ ժամանակահատվածում «Ղեկը աջ» նախաձեռնության անդամներն ու մասնավոր ներմուծողները պարբերաբար բողոքի ակցիաներ էին անցկացնում։
Գործարարներն ի նշան բողոքի աջ ղեկով մեքենաները թողել էին հայ–վրացական սահմանի տարանցիկ գոտում։
Նշենք, որ աջ ղեկով մեքենաները Հայաստան են բերում հիմնականում Ճապոնիայից։