Կարո՞ղ է «Թրամփի երթուղին» խաղաղություն բերել Հայաստանին և Ադրբեջանին․ LSE
Մինչ ԱՄՆ-ն ձգտում է ընդլայնել իր ազդեցությունը տարածաշրջանում TRIPP-ի միջոցով, առաջընթացը կախված է Հայաստանի և Ադրբեջանի, ինչպես նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև զուգահեռ խաղաղության գործընթացներից: Հարավային Կովկասում ԱՄՆ-ի ներգրավվածության աճը անխուսափելիորեն հարցեր է առաջացնում Ռուսաստանի և Իրանի վերաբերյալ. նշվել է Լոնդոնի տնտեսագիտության և քաղաքագիտության դպրոցի (London School of Economics and Political Science, LSE) էջում հրապարակված հոդվածում։
2022 թվականից ի վեր իր ազդեցության նվազումը տեսնելով՝ Ռուսաստանը մինչ օրս զգուշորեն է արձագանքել, բայց առանց բացահայտ դիմադրության: Ի տարբերություն դրա՝ Իրանը կարող է ռազմավարական կորուստների հանդիպել, քանի որ Իրանի տարածքը շրջանցող երթուղիները թուլացնում են Թեհրանի դերը տարածաշրջանային տարանցիկ գործընթացում և խորացնում նրա մեկուսացումը:
Ռուսաստանի և Իրանի արձագանքները TRIPP-ին և ԱՄՆ ներգրավվածությանը կարող են նաև բարդացնել վավերացման գործընթացը։
Թուրքիան վաղուց է ձգտում Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև ուղիղ կապի՝ ձգվելով դեպի Կենտրոնական Ասիա՝ տրանսպորտային ծախսերը կրճատելու համար:
Չնայած ԵՄ-ը, կարծես, մի կողմում է մնացել, այն դեռևս կարող է կարևոր դեր խաղալ երկու գործընթացների համար էլ տեխնիկական օգնության և ենթակառուցվածքային ներդրումների հարցում։