Կայացավ «Տաթեւ» ազգային պարկի եւ Կենսաբազմազանության պահպանության համայնքային մոդելների ստեղծման ծրագրերի քննարկման մեկնարկային հանդիպումը
Երեւանում տեղի է ունեցել «Տաթեւ» ազգային պարկի եւ Կենսաբազմազանության պահպանության համայնքային մոդելների ստեղծման ծրագրերի քննարկման մեկնարկային աշխատանքային հանդիպումը: Հանդիպմանը մասնակցում էին շահագրգիռ տարբեր կառույցների` պետական մարմինների, մարզային իշխանությունների, հասարակական եւ բնապահպանական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Ծրագրերի հիմնական նպատակն է Տաթեւի տարածաշրջանում ստեղծել ազգային պարկ, որը կապահովի տարածքի էկոհամակարգերի եւ հարուստ կենսաբազմազանության պահպանությունը: Ծրագրերի շրջանակում կիրականցվեն  նաեւ աշխատանքներ «Սատանի կամուրջ» բնության հուշարձանի բարեկարգման եւ կառավարման բարելավման ուղղությամբ:
ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամայիս Գրիգորյանը, ողջունելով հյուրերին եւ  բարձր գնահատելով նոր ազգային պարկի ստեղծման նախաձեռնությունը, նշել է. «Նախատեսվող «Տաթեւ» ազգային պարկի տարածքը բնութագրվում է հարուստ եւ եզակի մշակութային ու բնական ժառանգության վայրերով, ինչի շնորհիվ տարածքը դարձել է Հայաստանում զբոսաշրջության առանցքային վայրերից մեկը: Ազգային պարկի ստեղծումը ոչ միայն կապահովի այդ տարածքի էկոհամակարգերի եւ հարուստ կենսաբազմազանության պահպանությունը, այլ նաեւ կխթանի զբոսաշրջության հետագա զարգացումը, ինչպես նաեւ կնպաստի հարակից համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը: Հաջողություն մաղթելով ծրագրերի իրականացմանը` ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը պատրաստ է արդյունավետ համագործակցել ծրագրերի իրականացման հետ կապված բոլոր հարցերում»:
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Գեւորգյանը, կարեւորելով այս ծրագրի նշանակությունը IdeA-ի համար, նշել է. «Հիմնադրամը փորձում է Հայաստանում եւ Արցախում իրականացվող բոլոր ծրագրերն անպայման զուգակցել բնապահպանական բաղադրիչի հետ: Այդ իմաստով այս ծրագիրն առաջինն է մեզ համար, եւ կարեւորում ենք դրա հաջող իրականացումը»: Նա նկատել է, որ բացառիկ համագործակցության ձեւաչափ է ստեղծվում, երբ հասարակական կազմակերպությունները, պետական մարմինների, տեղական եւ տարածքային կառավարման մարմիների հետ, միջազգային կազմակերպությունների աջակցությամբ նման ծրագրեր են կյանքի կոչում: «Համոզված եմ, որ այս ձեւաչափը կարող է օրինակ ծառայել  տարածաշրջաններում նմանատիպ ծրագրեր իրականացնելու համար», - ընդգծել է նա:
Հայաստանում Գերմանիայի փոխդեսպան Նադիա Լիխտենբերգերը նշելով, որ   Գերմանիայի կառավարությունն աջակցում է ծրագրերի իրականացմանը, գոհունակություն է հայտնել, որ բացի կենսաբազմազանության պահպանությունից,  ծրագիրը նաեւ նպաստելու է համայնքների զարգացմանը: Նա հետագա հաջողություններ է մաղթել ծրագրի իրականացմանը` կարեւորելով  ներգրավված բոլոր կողմերի միջեւ սերտ համագործակցությունը:
WWF-Հայաստանի տնօրեն Կարեն Մանվելյանը, շնորհակալություն հայտնելով «Տաթեւ» ազգային պարկի ստեղծման նախաձեռնությանն աջակցող բոլոր կազմակերպություններին, իր ելույթում նշել է. «Հարավային Հայաստանը կենսաբազմազանության տեսանկյունից հանրապետության ամենահարուստ տարածաշրջանն է: Ծրագրի գործողությունները պլանավորված է իրականացնել Հայաստանի երկու ուշագրավ տարածքներում` դիտարժան Որոտանի կիրճի շրջակայքում եւ Վայոց ձորի լեռներում, որտեղ տեղակայված է երկրի բնական եւ մշակութային հարուստ ժառանգություն: Համայնքային բնապահպանական տարածքների ստեղծումը կօգնի հակազդելու բնական ռեսուրսների անկայուն օգտագործման բացասական հետեւանքներին, ՀԲՏ-ի մոդելները կմշակվեն` հիմք ընդունելով էկոհամակարգային ծառայությունները, որոնք հանգեցնում են կենսաբազմազանության պահպանմանը եւ տեղական համայնքների լրացուցիչ եկամտի աղբյուրներին` արդյունավետ կառավարվող պահպանվող տարածքների, էկոտուրիզմի, ապրանքների մշակման եւ շուկայահանման, արոտավայրերի եւ կենսամիջավայրերի մասնակցային կառավարման միջոցով»:
Կարեն Մանվելյանի եւ «Կենսաբազմազանության պահպանության համայնքային մոդելների ստեղծում» ծրագրի համակարգող Վասիլ Անանյանի կողմից ծրագրերի մանրամասները ներկայացնելուց հետո շահագրգիռ քննարկում է տեղի ունեցել մասնակիցների միջեւ:
Ծրագրերի շրջանակներում նախատեսվում է Տաթեւ համայնքում հիմնել տեղական արտադրանքի մթերման, պիտակավորման, փաթեթավորման եւ պահեստավորման կետ, որը կհագեցվի անհրաժեշտ սարքավորումներով, կստեղծվեն էկոտուրիզմի ենթակառուցվածքներ, այդ թվում` տեղեկատվական կենտրոն Տանձատափ համայնքում:
Ծրագրերը ֆինանսավորում են «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամն ու Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարությունը (BMZ) եւ իրականացվելու են WWF-Հայաստանի կողմից` սերտորեն համագործակցելով ՀՀ բնապահպանության նախարարության հետ:
ՀՀ բնապահպանության նախարարություն, 28 ապրիլի 2015թ.