ԿԳՄՍ փոխնախարարը հանդիպել է մարզի կրթության ոլորտի պատասխանատուներին
Սյունիքի մարզպետարանի դահլիճում տեղի ունեցավ ուսուցիչների ավանդական օգոստոսյան խորհրդակցությունը, որին մասնակցում էին նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարության՝ հանրակրթության ոլորտի աշխատակիցները: Վերջիններս հանդես եկան պարզաբանումներով: Ներկայացվեց անցած ուստարվա ձեռքբերումները, նախանշվեցին անելիքները, խոսվեց կրթության ոլորտի առջև ծառացած մարտահրավերների մասին: Թվական տվյալններով ներկայացվեց մարզի կրթական ոլորտի պատկերը, մասնավորապես, մարզը 2021-2022 ուսումնական տարում ունեցել է 15 մեդալակիր, բուհ է ընդունվել 463 շրջանավարտ, նրանցից 105-ը՝ անվճար: Նախնական տվյալներով՝ այս տարի Սյունիքում առաջին դասարան է հաճախելու 1550 աշակերտ:
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծեց, որ սյունեցի դպրոցականներն աչքի են ընկել տարբեր առարկայական օլիմպիադաներում, մարզական միջոցառումներում, մարզում քիչ չեն կրթությանը նվիրված մարդիկ: Այս համատեքստում փոխնախարարը նշեց, որ  առաջիկա ուսումնական տարին կարևոր է այնքանով, որ նախապատրաստվում են կրթության առարկայական նոր չափորոշիչներ, ավելի ստույգ՝ դա կլինի 2023 թվականից, բայց մինչև այդ նախապատրաստական աշխատանքներ են անհրաժեշտ իրականացնել:
Հանրապետական մամուլում մտահոգություն հայտնվեց այն առիթով, որ մանկավարժների թափուր տեղեր կան, և նշվեց թիվը՝ 900: Արդյո՞ք վիճակն այդքան մտահոգիչ է, արդյո՞ք այդ թիվը համապատասխանում է իրականությանը: Համաժողովի ավարտից հետո «Սյունյաց երկիրը» խնդրո առարկայի  առնչությամբ փորձեց պարզաբանում ստանալ փոխնախարարից.
- Ձեր բարձրացրած հարցը, իրոք, մեզ մտահոգում է, տարեցտարի մանկավարժական բուհերի դիմորդների թիվն է նվազում, երիտասարդ մանկավարժների մուտքը դպրոց գնալով պակասում է, տարեկան ունենում ենք  700-800 ուսուցչի թափուր տեղ, ուստի դիմել ենք էլեկտրոնային դասավանդման հնարավորությանը՝ որպես ժամանակավոր լուծում, որպեսզի աշակերտները չզրկվեն տվյալ առարկան ուսումնասիրելու հնարավորությունից, և մենթոր դպրոցների միջոցով տվյալ առարկաները կարող են  դասավանդվել: Հուսով եմ՝ այս միջոցը  գոնե ժամանակավոր լուծում է լինելու խնդրի մեղմման համար: Իսկ խնդրի երկարաժամկետ  լուծումը կլինի այն, որ մանկավարժի մասնագիտությունը, իրոք, լինի գրավիչ, որ երիտասարդները գան և աշխատեն դպրոցում, - նկատեց փոխնախարարը: