Խաչիկ Ասրյանի եւ «Հայոց արծիվներ»-ի հերթական այցն Արցախի հարավարեւելյան շրջանում մարտական ծառայություն իրականացնող զորամասեր
Արցախի Հանրապետության անկախության 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ «Հայոց արծիվներ» հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության խորհրդի անդամները՝ կազմակերպության առաջնորդ Խաչիկ Ասրյանի գլխավորությամբ, հյուրընկալվել էին Արցախի հարավարեւելյան շրջանում մարտական ծառայություն իրականացնող զորամասերում՝ նպատակ ունենալով սպաներին, ենթասպաներին, սերժանտներին, զինվորներին, պայմանագրային զինծառայողներին շնորհավորել տոնի առթիվ:  Տոնական միջոցառման ժամանակ հնչեցին շնորհավորական ելույթներ: Ելույթ ունեցավ նաեւ «Հայոց արծիվներ»-ի առաջնորդ Խաչիկ Ասրյանը՝ մասնավորապես նշելով. «Պաշտպանության  բանակի  18-րդ դիվիզիայի ազգապա՛հ հրամանատար, գնդապետ Ջալալ Հարությունյան, հայոց ազգային բանակի հարգարժա՛ն սպաներ, ենթասպաներ, զինվորներ, պայմանագրային զինծառայողներ, սիրելի՛ արծիվներ:
Արցախի սուրբ հողի վրա մարտական ծառայություն իրականացնող պատմական այս զորամասում ելույթս սկսում եմ Լեռնահայաստանի հերոսամարտը հաղթանակած զորավար Գարեգին Նժդեհի պատգամով. «Բավական չէ հայոց ազգի զավակը լինել, պետք է նաեւ նրա հրաշունչ զինվորը լինել»: Դո՛ւք եք այդ հրաշունչ զինվորը, պատմական Հայաստանի արքա Տիգրան Մեծի արժանավոր զավակներ: Այո՛, դո՛ւք եք, որովհետեւ դո՛ւք եք արտաքին վտանգների ժամանակ ձեռքներդ դնում խղճներիդ եւ ասում. «Ես քո կենդանի սուրն եմ հայրենիք, որ քեզ հաղթություն պիտի բերեմ»: Եվ այդ հաղթությունը դո՛ւք եք բերում ձեր ընտանիքի, զորամասի, հայրենիքի համար:
Ազգային պետական հայրենասիրական դաշտում 14 տարում 1.450 հայրենասիրական եւ ռազմահայրենասիրական միջոցառում կազմակերպած «Հայոց արծիվներ» հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության խորհրդի եւ անձամբ իմ անունից սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիդ՝ Արցախի Հանրապետության անկախության 26-րդ տարեդարձի առթիվ: Անկախություն, որ կերտվեց 20-րդ դարավերջին՝ արցախյան փառավոր հերոսամարտի ընթացքում: Անկախություն, որի կայացման գործում բացառիկ ներդրում ունեցան ինչպես նահատակված, այնպես էլ կենդանի հերոսները: Փա՛ռք ու պատիվ նրանց եւ Ձեզ՝ արժանապատիվ զինվորականներ:
Միշտ գիտակցե՛ք, որ դուք անընդհատ գտնվել եւ գտնվում եք հայոց նախագահ, Հայաստանի զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանի ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում:
Միշտ գիտակցե՛ք, որ դո՛ւք եք հաղթանակած պետության, հաղթանակած բանակի հաղթանակած քաղաքացին եւ զինվորը:
Միշտ գիտակցե՛ք, որ ձեր խրամատների դիմաց կանգնած է հինավուրց եւ քրիստոնյա հայ ժողովրդի դարավոր թշնամի հակառակորդը՝ ի դեմս խառնածին ցեղերի արդյունքում ձեւավորված-հորինված Ադրբեջանի, իսկ ձեր թիկունքին են ամեն օր ձեզ փառաբանող, ձեզ սպասող արժանապատիվ ձեր ծնողները:
Թող Աստված պահպանի ձեզ եւ ձեր ընտանիքներին:
Թող Աստված պահպանի Հայաստանին, Արցախին եւ Սփյուռքին: