Խաչքար-հուշաղբյուր՝ Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցու բակում
Սեպտեմբերի 26-ին Կապանի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցու բակում բացվեց խաչքար-հուշաղբյուր, որի կառուցումը նախաձեռնել է եկեղեցու անցյալ տարվա Խաչի քավոր Էդգար Բաղդասարյանը («Սլադկոֆֆ» ընկերության տնօրեն): Արարողությանը ներկա էին Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը, Կապանի քաղաքապետ Աշոտ Հայրապետյանը, խաչի կառուցման հովանավորի հարազատներն ու այլ հյուրեր: Խաչի օրհնության եւ լվացման կարգը կատարեցին Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ տեր Մակար վարդապետ Հակոբյանը եւ եկեղեցու հոգեւոր հովիվ տեր Վահան քահանա Հեբոյանը:
Շնորհավորելով ու օրհնելով ներկաներին ու մասնավորաբար հովանավոր Էդգար Բաղդասարյանին՝ տեր Մակար վարդապետ Հակոբյանը նշեց. «Ով խաչ է կանգնեցնում, ուրեմն իր ննջեցյալների հոգին ուղղում է դեպի երկնքի արքայություն: Տիրոջ խաչը բոլորի փրկության գրավականն է, առանց որի չկա փրկություն: Թող այն լուսավորի ամենքի հոգին ու միտքը, եւ դառնանք ճշմարիտ հավատացյալներ, Սուրբ Խաչով զորացած կարողանանք շենացնել եւ զորացնել մեր երկիրն ու եկեղեցին»:
Տեր Վահան քահանա Հեբոյանը տեղեկացրեց, որ խաչի կառուցումը նախաձեռնվել էր դեռեւս անցյալ տարվանից, քանի որ եկեղեցու տարածքում խաչքար չկար, իսկ խաչի օրհնության օրը պատահական չի ընտրվել. սեպտեմբերի 25-ին Հայ առաքելական եկեղեցին նշեց Վարագա Սուրբ Խաչի տոնը, որ, ի դեպ, զուտ ազգային տոն է: Երջանիկ պատահականությամբ խաչի օրհնության օրը համընկավ Կոմիտաս վարդապետի ծննդյան օրվան:
Արարողության ավարտից հետո մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը ծանոթացավ եկեղեցու տարածքում Անկախության տոնին նվիրված կապանցի երիտասարդ քանդակագործների առաջին սիմպոզիումի աշխատանքների ընթացքին: