Խաղաղության պայմանագրի երկու կետեր դեռ մնում են չհամաձայնեցված. վարչապետ
Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի երկու չհամաձայնեցված կետերը դեռ մնում են, այսօր խորհրդարանում ի պատասխան «Ազատության» հարցին՝ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Երևանը երեկ ստացել է խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Բաքվի պատասխանը:
Վարչապետն այսօր նշեց՝ դա խաղաղության պայմանագրի12-րդ խմբագրությունն է. «Այնտեղ Ադրբեջանի արձագանքն է մեր նախորդ արձագանքների, առաջարկների վրա, որը հիմա մենք վերլուծում ենք, որ պատասխան առաջարկներ ձևակերպենք»:
Հարցին, թե Ադրբեջանն ընդունե՞լ է Երևանի արած առաջարկները երկու չհամաձայնեցված կետերի շուրջ, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց. «Փաստաթղթի չհամաձայնեցված երկու կետերը շարունակում են մնալ նույն չհամաձայնեցված երկու կետերը, այսինքն՝ քանի դեռ քննարկումը գնում է, այսինքն՝ քանի դեռ համաձայնեցված չէ, ուրեմն համաձայնեցված չէ»:
Վարչապետը, սակայն, ուղիղ չասաց՝ Բաքուն դրանք ընդունել է, մերժել, թե ոչ: Նա, այդուհանդերձ, տեղեկացրեց, որ այս պահին չի հաջողվել համաձայնության գալ օտարերկրյա դիտորդներին հեռացնելու վերաբերյալ կետի շուրջ. Երևանն առաջարկել էր դիտորդներին հեռացնել միայն սահմանազատված հատվածներից:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ կողմերը դեռևս չէին համաձայնեցրել միմյանց նկատմամբ միջազգային հայցերը հետ կանչելու և սահմանին երրորդ երկրների ներկայացուցիչներ չտեղակայելու կետերը։