«Ղարաբաղցիներին Ղարաբաղ վերադարձնելու միակ ճանապարհը նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից կառչելն է»․ Քոչարյան
Այսօր ղարաբաղցիներին Ղարաբաղ վերադարձնելու միակ երևացող ճանապարհը նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից կառչելն ու այդ հարցը բանակցային գործընթաց հետ բերելն է. այսօր հրավիրած ասուլիսին հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Երկրորդ նախագահը վերադարձի հնարավորություն տեսնում է, սակայն դրա հավանականությունը չափազանց փոքր է համարում։
«Մենք այն վիճակում ենք, որ նույնիսկ փոքր հավանականությունը պետք է օգտագործել։ Այս իշխանությունը դա չի անում, որովհետև չի ուզում, որ ղարաբաղցիները վերադառնան Ղարաբաղ, որովհետև համարում է, որ դա իր կյանքը կբարդացնի։ Нет людей, нет проблем («չկան մարդիկ, չկա պրոբլեմ»)»,- ասաց Քոչարյանը։
Ռոբերտ Քոչարյանը կարծում է, որ առանց միջազգային երաշխիքների որևէ ղարաբաղցի չի գնա Ղարաբաղ։ Նրա խոսքով, եթե վերադարձի մասին խոսքը պետք է ենթադրի երաշխիքների փաթեթ, որը բանակցային գործընթացի հարց է։
«Սա լավ թեմա չէ իրենց համար, էթնիկ զտումն իրենք են արել, սա նշանակում է էթնիկ զտումը բերել բանակցային սեղան»,- ընդգծեց նա։
2023-ի սեպտեմբերին Արցախի հայերի բռնի տեղահանումից հետո Հայաստանի իշխանությունները չեն խոսում Արցախի խնդրի և արցախցիների վերադարձի իրավունքի մասին: 2024-ի օգոստոսին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ անիրատեսական և ՀՀ պետական շահերին հակասող է համարում ԼՂ-ի հայերի՝ իրենց հայրենիք վերադառնալու վերաբերյալ ԼՂ մի խումբ հայրենակիցների, նախկին պաշտոնյաների կողմից հնչող ձևակերպումները և դրանց բովանդակությունը։