Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը կարող է լուծվել միայն բանակցությունների միջոցով. Լավրով
Ղարաբաղյան  հակամարտությունը կարող է հաղթահարվել միայն բանակցությունների միջոցով: Նման հայտարարություն է արել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ Կանտի անվան Բալթյան դաշնային համալսարանի ուսանողների հետ հանդիպմանը:
«Միայն պայմանավորվել, այլ ճանապարհ չկա: Բանակցային գործընթացի երկարատեւ ժամանակահատվածում, որն ընդունում էր տարբեր ձեւեր, պայմանավորվածությունները շատ անգամ մոտ էին լինում, անգամ՝ մեկնած ձեռքի հեռավորության վրա, սակայն հետագայում աշխատում էր անվստահության ինչ-որ բնազդ, բայց պետք է շարունակել աշխատանքը», - ասել է Լավրովը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Արտգործնախարարի խոսքով` չնայած նրան, որ բանակցությունների արդյունքում արդեն մշակվել են մի շարք սկզբունքներ, «անհրաժեշտ է համաձայնեցնել նաեւ մի շարք շատ դժվար դետալներ, որոնք շոշափում են շատ զգայուն հարցեր»:
«Բայց մենք չենք դադարում փորձել, Ռուսաստանը, ինչպես գիտեք, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի հետ հանդիսանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, որի կազմում մենք պարբերաբար հանդիպում ենք կողմերի հետ: Մենք հետագայում եւս այդ եռյակի շրջանակում կմտածենք այն ուղղությամբ, թե ինչպես հաղթահարենք փոքր, սակայն լուրջ դետալները, որոնք դեռեւս համաձայնեցված չեն», - ասել է Լավրովը: