Խոնարհվում ենք նրանց առաջ…
Կապանի Բաղաբերդ թաղամասում (Բաղաբերդի 9 հասցեում) դեռեւս տարիներ առաջ՝ 1992-94թթ. Արցախյան ազատամարտում զոհված թաղամասի ինը ազատամարտիկներին նվիրված հուշաղբյուրը, նրա հարակից տարածքն ու զրուցարանը դեռեւս 2015թ. աշնանը ցանկություն էր հայտնել վերանորոգված ու բարեկարգ տեսնել Արմեն Գասպարյանը (Մակիչ)՝ չպատկերացնելով, որ հուշատախտակին կավելանա նաեւ իր անունը:
Մայիսի 17-ին՝ Մակիչի մահվան քառասուներորդ օրը, Կապանի քաղաքապետ Աշոտ Հայրապետյանի նախաձեռնությամբ եւ «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ աջակցությամբ բարեկարգված հուշաղբյուրի առաջ եւ նրա հարակից տարածքում ցավի ու հպարտության զգացումները միախառնվել էին: Հուշատախտակի ինը զոհված ազատամարտիկների անունների շարքին, ցավոք, ավելացավ նաեւ Մակիչի անունը:
Կապանի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցու հոգեւոր հովիվ տեր Վահան քահանա Հեբոյանը հոգեհանգստյան արարողություն կատարեց եւ նշեց, որ այսուհետ այս հուշաղբյուրին մոտենալիս մեր աղոթքը կբարձրացնենք առ Աստված թե՛ մեր ժողովրդի եւ թե՛ մեր զոհված հայորդիների հոգու անդորրության, ինչպես նաեւ մեր երկրի խաղաղության եւ անսասանության համար:
Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը ելույթի խոսքում մասնավորապես նշեց, որ իմացյալ մահով նահատակված հերոսների անունները մատաղ սերնդի դաստիարակության խորհրդանիշներ են: 1988թ.-ից մինչ այսօր Սյունիքը հայ ժողովրդի համար հպարտանալու անկյուն է, իսկ սյունեցիները՝ հերոսներ, որոնց գործը պատվով շարունակում է նաեւ այսօրվա սերունդը: Հավերժ փառք մեր հերոսներին եւ համբերություն ու հպարտություն նահատակվածների ընտանիքներին:
Սյունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գրիգոր Թադեւոսյանը նշեց, որ 24 տարի առաջ կառուցված հուշաղբյուրը, որ նվիրվել էր Արցախյան ազատամարտում զոհված Սեյրան Բաղդասարյանի հիշատակին, դարձավ նաեւ այդ ընթացքում զոհված բաղաբերդցիների հիշատակի վայր, եւ այսուհետ այստեղ հարգանքի տուրք կմատուցվի բոլոր այն սյունեցի հայորդիներին, ովքեր իրենց կյանքը տվեցին հանուն մեր երկրի ամբողջականության եւ սահմանների պաշտպանության:
Միջոցառմանը գեղագիտական երանգ հաղորդեցին Կապանի թիվ 6 հիմնական դպրոցի սաները՝ իրենց խոնարհումի խոսքը հասցնելով մեր հերոսներին…
Մարզային եւ քաղաքային իշխանության ներկայացուցիչները, Մակիչի մարտական ընկերներն ու հարազատները, բազում կապանցիներ ծաղիկներ դրեցին հուշաղբյուրին, որից հետո այցելեցին Բաղաբուրջի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու զոհված տղաների հիշատակին: