Խոշոր հրդեհ՝ Սյունիքի մարզում. «DAF» մակնիշի բեռնատարում առաջացած կրակի դեմ, որը տեսանելի էր մի քանի հարյուր մետրից, մինչ հրշեջների ժամանումը պայքարել են պարեկները՝ օգտագործելով կրակմարիչներ
16.12.2024 17:16
Այսօր՝ դեկտեմբերի 16-ին, խոշոր հրդեհ է տեղի ունեցել Սյունիքի մարզում: Ժամը 15:10-ի սահմաններում ՀՀ ներքին գործերի նախարարության փրկարար ծառայության 9-11 ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Լեռնաձոր գյուղի վարչական տարածքում բեռնատար ավտոմեքենա է այրվում:
Ինչպես հայտնում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը, դեպքի վայր են ժամանել ՀՀ ՆԳՆ ՓԾ Կապանի և Քաջարանի հրշեջ-փրկարարական ջոկատներից 1-ական մարտական հաշվարկ:
Մինչ հրշեջների ժամանումը՝ Սյունիքի մարզի բնակիչ 52-ամյա Արտակ Ա.-ի վարած «DAF» մակնիշի բեռնատարում առաջացած կրակի տարածման դեմ պայքարել են ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության պարեկային ծառայության Սյունիքի մարզի գումարտակի 1-ին վաշտի 1-ին դասակի պարեկներ Հրայր Ազատյանն ու Գառնիկ Սարգսյանը, ովքեր օգտագործելով իրենց ծառայողական ավտոմեքենայում պահվող կրակմարիչները (օգնետուշիտել), ապա ժամանած հրշեջները պարեկների հետ կանխել են կրակի տարածումը՝ դեպի կցորդ:
Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ հրդեհի հետևանքով բարեբախտաբար տուժածներ չկան:
Օպերատիվորեն ժամանել են նաև ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ՊԾ Սյունիքի մարզի գումարտակի հրամանատար Գևորգ Զաքարյանը, գումարտակի ծառայության տեսուչ Դավիթ Մանուկյանն ու գումարտակի տեխնիկայի գծով ավագ տեսուչ Հրաչ Սերոբյանը:
Ժամանել են նաև ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության համայնքային ոստիկանության գլխավոր վարչության Կապանի ոստիկանության բաժնի հերթապահ խումբը՝ օրվա պատասխանատու հերթապահի գլխավորությամբ:
Ավտոմեքենան ամբողջությամբ դարձել է ոչ շահագործելի:
Գ. Շամշյանի տեղեկություններով՝ ավտոմեքենան բարձված է եղել ցեմենտով և ստեկլովատով:
Դեպքի փաստով ոստիկանության Կապանի բաժնում փաստաթղթեր են ձևակերպվում:
Պարզվում են նաև դեպքի հանգամանքները: