Խոսք հիշատակի. Արարատ Դավթյան
Տևական հիվանդությունից հետո հավերժի ճամփան բռնեց Կապանում հարգված անձնավորությունը՝ Արարատ Անուշավանի Դավթյանը: Դադարեց  բաբախել սիրտը մի մարդու, ում աշխատանքային գործունեությունը կապված էր շինարարության հետ:
Ծնվել է 1948 թ. Կապանում: Միջնակարգ կրթությունն ու զինծառայությունն ավարտելուց հետո շինարարաի մասնագիտություն է ստացել Կապանի շինարարական տեխնիկումում՝ գերազանց առաջադիմությամբ, այնուհետև ուսումը շարունակել է Բրյանսկում: Երկար տարիներ աշխատել է Կապանի քաղխորհրդի գործկոմի կապիտալ շինարարության բաժնում՝ ինժեներ, 1997-ից Սյունիքի մարզպետարանի քաղաքաշինության և ճարտարապետության բաժնում էր՝ որպես  առաջին կարգի մասնագետ է աշխատել մինչև 2006 թվականը: Այնուհետև աշխղեկի մասնագիտությամբ տարբեր շինարարական կազմակերպություններում է գործունեություն  ծավալել, իր փորձն ու գիտելիքները ծառայեցրել հայրենի եզերքի կառուցապատմանը: Այնուհետև Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում էր՝ տեխնիկական վերահսկիչ:
Արարատ Դավթյանը հանապազօրյա կյանքում և միջանձնային հարաբերություններում իրեն դրսևորել է որպես համեստ, զգայուն ու ուրիշի ցավին արձագանքող անձնավորություն: Այդպիսին էլ կմնա իրեն ճանաչող կապանցիների սրտերում, ով գեթ մեկ անգամ շփվել է նրա հետ:
Եվս մի պարկեշտ մարդ պակասեց կատարելությունից հեռու և ցնցումներով լի  մեր կյանքից:
Երկնային թագավորությունում լույսերի մեջ լինես, Արարատ Դավթյան: