Խոսք հիշատակի. Լևոն Ներսիսյան
Նոր տարվա առավոտյան երկրային կյանքին հրաժեշտ տվեց Կապանում ճանաչված և հարգված մի անձնավորություն՝ Լևոն Գրիշայի Ներսիսյանը: Մարդ, ում գիտակցական կյանքը նվիրված էր հայրենի եզերքին և իր հայրենակիցներին:
Լևոն Ներսիսյանը ծնվել է 1951 թվականին ապրիլի 24-ին Կապանի Լենհանքեր բանավանում: Հայրը՝ Գրիշա Ներսիսյանը, լեռնափրկարար ջոկատի վաշտի հրամանատարն էր, մայրը՝ մայրենի լեզվի ուսուցչուհի: Բարձր առաջադիմությամբ ավարտել է Լենհանքերի միջնակարգ դպրոցը և ընդունվել Երևանի Կարլ Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի շինարարական ֆակուլտետի արդյունաբերական և քաղաքաշինության շինարարության բաժինը, որն ավարտել է 1973 թվականին:
Այնուհետև նրա աշխատանքային գործունեությունն անցել է մի ոլորտում՝ շինարարություն: Բուհի ուղեգրով աշխատել է Կապանի քաղխորհրդի գործկոմի շինարարական վերանորոգման վարչությունում՝ աշխղեկ, որից հետո տեղափոխվել է Կապանի քաղխորհրդի գործկոմի կապիտալ շինարարության բաժին՝ գլխավոր ինժեների պաշտոնով՝ աշխատելով շուրջ 17 տարի: 91-95 թթ. աշխատել է «Քաջարանշին տրեստում»՝ գլխավոր ինժեներ: 1997-2000 թթ. Որոտան-Արփա տեղամասի վերանորոգման տեղամասի պետն էր, այնուհետև՝ քաղաքաշինական պետական տեսչությունում Կապանի պետական տեսուչն էր:
Շուրջ 13 տարի՝ 2003 թվականից, Սյունիքի մարզի քաղաքաշինական պետական տեսչության բաժնի պետն էր, որտեղից 2016 թվականին անցել էր կենսաթոշակի:
Լևոն Ներսիսյանը մարդկային հարաբերություններում շիտակ էր և ազնիվ, միշտ զգայուն էր կողքի մարդու հոգսերին: Այս և մյուս մարդկային արժանիքների համար նրա հիշատակն անմար կմնա բոլոր ճանաչողների սրտերում:
Մեծագույն ջանքեր է ներդրել Կապանի շինարարության և կառուցապատման գործում: Որ Կապանը շինարարության ուրույն ձեռագիր ունենա, այդ ամենում մնայուն ավանդ ունի Լևոն Ներսիսյանը: Քաղաքին ճիշտ դիտանկյունից նայելով ակնառու է դառնում Լևոն Ներսիսայանի ձեռագիրը: Միշտ ձգտում էր, որ իր բնօրրանում շինարարությունն ու կառուցապատումը ճիշտ հունով իրականացվեն: Խորապես տիրապետում էր շինարարության բոլոր նրբություներին:
Լևոն Ներսիսյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա Կապանի «Փյունիկ» սգո սրահում, հուղարկավորությունը՝ հունվարի 4-ին ժամը 12:00-ին, թաղումը՝ Անտառաշատ գյուղում: