Խոսք հիշատակի. Սեդա Մուրադյան
Սեպտեմբերի 3-ին երկրային կյանքին հրաժեշտ տվեց առողջապահության բնագավառի երախտավոր, Կապան քաղաքի պատվավոր քաղաքացի Սեդա (Լյուսյա) Ղևոնդի Մուրադյանը։ «Սիրում էի մարդկանց օգնել», - այսպես է ժամանակին հիմնավորել մասնագիտության ընտրությունն բժշկուհի Սեդան, ով անցել է առողջապահության բնագավառի ղեկավարի ծառայողական բոլոր աստիճաններով։
Ծնվել է 1936 թ. դեկտեմբերի 21-ին Գորիսում։ 1952-ին ոսկե մեդալով ավարտել է Գորիսի թիվ 1 դպրոցը, նույն տարում ընդունվել է Երևանի պետական բժշկական ինստիտուտը։ Բուհը 1958-ին ավարտելուց հետո նշանակվել է Քաջարանի հիվանդանոցի մանկաբույժ, իսկ 1966 թ. Ղափանի քաղաքային պոլիկլինիկայի տեղամասային թերապևտ։ 1972-96 թթ. աշխատել է Ղափանի շրջանային պոլիկլինիկայի վարիչ, 1966-2015 թթ.՝ Կապանի շրջանային հիվանդանոցի գլխավոր բժշկի տեղակալ` մեթոդական աշխատանքների գծով և ԷԿԳ-ի բժիշկ։
Սեդա Մուրադյան բժշկին աշխատանքում և հանապազօրյա կյանքում բնորոշ են եղել ուշադիր և հոգատար վերաբերմունքը բոլորի հանդեպ, ժողովրդին անմնացորդ ծառայելու սկզբունքով առաջնորդվելը:  Հետևաբար անպակաս են եղել սերն ու հարգանքը թե´ կոլեկտիվի, թե´ քաղաքի բնակիչների կողմից։
Մարդկանց հետ փոխհարաբերություններում Լյուսյա Ղևոնդովնան անկեղծ ու անմիջական էր, հաճելի զրուցակից, հաճախ էր դիմում կատակի և հումորի «ժանրին»։ Ապրած կյանքում իրեն երջանիկ կին է համարել, քանզի շրջապատված էր որդիներով, հարսներով ու թոռներով, վայելում էր նրանց սերն ու հոգատարությունը։
Հարգված բժշկուհին նաև հասարարական աշխատանքներ է կատարել՝ քաղխորհրդի պատգամավոր, հիվանդանոցի կուսակցական կազմակերպության քարտուղար։
Սեդա Մուրադյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա սեպտեմբերի 4-ին՝ ժամը 17։00-ից սկսած, Գրիգոր Արզումանյան 111/2 հասցեում գտնվող «Վերնատուն» սգո սրահում, հուղարկավորումը նույն տեղից՝ սեպտեմբերի 5-ին։
«Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագրակազմը վշտակցում է Սմբատ Օրբելյանին և հանգուցյալի հարազատներին ու մտերիմներին։