Խոսք հրաժեշտի. Արքայիկ Սուրենի Մովսիսյան
2021թ հունվարի 1-ին երկրային կյանքին հրաժեշտ տվեց Արքայիկ Սուրենի Մովսիսյանը: Ծնվել է 1939 թ. սեպտեմբերի 2-ին Կապանի շրջանի Դավիթբեկ գյուղում: Միջնակարգ կրթությունը ստացել է Արծվանիկի դպրոցում, որն ավարտելուց հետո ընդունվել է Երեւանի անասնաբուծական-անասնաբուժական ինստիտուտ եւ ավարտել բարձր առաջադիմությամբ: Ծառայել է խորհրդային բանակում: Հաշվի առնելով նրա կազմակերպչական ունակությունները, ղեկավարման փորձը, մանկավարժության հանդեպ ունեցած հակումը, գյուղական դպրոցներում քիմիա եւ կենսաբանություն առարկաների  մասնագետի պահանջը՝ ընդառաջել են, որ  համատեղությամբ մանկավարժական աշխատանք  կատարի Շրվենանց, Դավիթբեկ գյուղերի դպրոցներում: Վերջինում եղել է արտադրական-ուսումնական գծով  փոխտնօրեն: 1971 թ. նշանակվել է Կապանի շրջանի գյուղվարչության պետի տեղակալ, 1973թ.՝ Դավիթբեկ գյուղի կոլտնտեսության նախագահ: 1977թ. նշանակվել է Աղվանի-Տանձավեր խորհրդային տնտեսության տնօրեն, իսկ 1979թ.՝ Կապանի Սյունիք խորհրդային տնտեսության տնօրեն: 1986 թ. ղեկավարել է շրջանի գործկոմի գյուղաշխատանքների վարչության աշխատակազմը: 1997-2004 թթ. եղել է Գեղիի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն: 2017 թ. աշխատել է Գեղի համայնքի գյուղապետի տեղակալ: Արքայիկ Մովսիսյանը մի քանի անգամ ընտրվել է շրջխորհրդի, մի անգամ էլ ՀԿԿ 26-րդ համագումարի պատգամավոր: Պարգեւատրվել է «Պատվո նշան» շքանշանով: Իր նվիրված աշխատանքով նպաստել է հայրենի եզերքի բարօրությանը: Հարգված, ճանաչված ու սիրված անձնավորություն էր՝ գնահատված հասարակության կողմից:
Արքայիկ Մովսիսյանը դաստիարակել է երեք երեխա, ունի չորս թոռ եւ մեկ ծոռ: Նրա հիշատակը վառ կմնա ճանաչողների սրտերում: Նա եղել եւ մնացել է Արքայիկ Սուրենիչ: