Կնքվեց ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման պայմանագիրը
ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարության եւ «Սյունիք ազատ տնտեսական գոտի» ՍՊԸ-ի միջեւ ապրիլի 19-ին կնքվեց ՀՀ Սյունիքի մարզում ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման պայմանագիրը, որը ստորագրեցին նախարար Սուրեն Կարայանը եւ ՍՊԸ-ի տնօրեն Էդուարդ Ղուկասյանը:
Պայմանագրի առարկան են Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի Ագարակ քաղաքային, Կարճեւան գյուղական համայնքների եւ Արաքս գետով պարփակված տարածքում ստեղծված գյուղատնտեսության, մշակող արդյունաբերության, էլեկտրականության մատակարարման, մեծածախ առեւտրի, փոխադրումների եւ պահեստային տնտեսության, մասնագիտական եւ տեխնիկական գործունեության, մշակույթի, զվարճությունների եւ հանգստի ոլորտներում արտադրաարդյունաբերական եւ լոգիստիկ ԱՏԳ կազմակերպման, ԱՏԳ ենթակառուցվածքների ստեղծման եւ զարգացման, կազմակերպչի կողմից ծառայությունների մատուցման, այդ ծառայությունների սակագների սահմանման, ներդրումների իրականացման, ԱՏԳ շահագործողների ներգրավման եւ ԱՏԳ գործունեության հետ կապված այլ իրավահարաբերությունները:
Մեկնարկը նախատեսված է 2017 թվականի հոկտեմբերի կեսերին: Կազմակերպչի կողմից առաջին փուլում կիրականացվեն շուրջ 10 մլն դոլարի ներդրումներ, իսկ ազատ տնտեսական գոտում գործունեության ընթացքում ակնկալվում է, որ կներգրավվի շուրջ 120 շահագործող ընկերություն, որոնք կիրականացնեն 350-400 մլն դոլարի ներդրումներ, կստեղծեն ավելի քան 2500 նոր աշխատատեղ, իսկ միջին տարեկան արտահանումը կլինի շուրջ 80-100 մլն դոլար:
19 ապրիլի 2017թ.