Կորոնավիրուսի ախտորոշիչ թեստեր՝ Կապանի բժշկական կենտրոնին
«Չաարատ Կապան» ՓԲ ընկերությունը ձեռք է բերել նոր տիպի կորոնավիրուսի ախտորոշիչ 2019-nCOV IgG/IgM ռապիտ թեստեր, որոնք անհատույց տրամադրվեց Կապանի բժշկական կենտրոնին՝ անհրաժեշտության դեպքում դրանք կիրառելու թե համայնքի բնակիչների և թե մեր աշխատակիցների համար:
Բժշկական կենտրոնի տնօրեն Կարեն Մելքոնյանի խոսքով, արագ թեստերի օգնությամբ հնարավոր կլինի կանխել վարակի տարածումը: Այն ապահովում է 92 տոկոս ճշգրտություն և անհայտ հիվանդի դեպքում, որը դեռևս պարզ չէ, որ օջախից է ներգրավվել, հիվանդանոց կամ պոլիկլինիկա դիմելու դեպքում առաջնահերթ կկատարվի թեստավորում ու հնարավոր կասկածի առկայության դեպքում կարվի այլ հետազոտություններ՝ կանխելով հնարավորինս շատ թվով մարդկանց ներգրավվածությունն ու վարակվելու ռիսկերը: Թեստերը հասանելի են լինելու Կապանի պոլիկլինիկայում և հիվանդանոցում, որոնք անվճար կիրականացվեն վարակի ախտանիշ ունեցող բնակիչներին:
Ընկերությունն ախտորոշիչ թեստեր հանձնեց նաև «Սյունիքի մարզային նյարդաբուժական դիսպանսեր» ՓԲԸ-ին: Ընկերությունն աշխատանքներ է տանում նոր թեստերի ձեռքբերման գործում, որոնք կրկին անվճար կտրամադրվեն բժշկական կենտրոնին:
Արդեն մեկ ամիս է, «Չաարատ Կապան» ՓԲ ընկերության ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում է հանրային առողջությունն ու աշխատակիցների անվտանգության պահպանումը, որին ուղղված ընկերությունը իրականացնում է տարատեսակ ծրագրեր Կապան համայնքում : Ընկերությունն այս ամիսներին արդեն նախատեսված մի շարք ծրագրեր է հետաձգել, ամբողջ կենտրոնացումն ուղղելով կորոնավիրուսի կանխարգելմանը:
Այս օրերին ընկերության աշխատակիցները կացարանների բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացրել նաև ՀՀ Ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության աշխատակիցների համար, ովքեր ծառայությունից հետո, հաշվի առնելով նրանց աշխատանքի առանձնահատկությունը և շփման ծավալները ՝ իրենց ընտանիքների անվտանգությունը ապահովելու և հնարավոր վարակը չտարածելու համար, ժամանակավորապես կապրեն այդ կացարաններում:
Մենք վստահ ենք, որ համատեղ ուժերով շուտով հաղթահարելու ենք այս դժվարին ժամանակահատվածը:
Առողջ եղեք: