Կապանի Արամ Խաչատրյանի անվան թիվ 1 երաժշտական դպրոցի 2017-2018 ուստարվա հաշվետու համերգը նվիրված էր դպրոցի հիմնադրման 65-ամյակին: Կրթօջախի մուտքի մոտ փողային նվագախումբը մեղեդիներ էր հնչեցնում՝ ստեղծելով տոնական մթնոլորտ: Մինչեւ հաշվետու համերգը սկսվելը դպրոցի տնօրեն Լիլիա Վարդանյանը համառոտ անդրադարձ կատարեց կրթօջախի անցած ուղուն: Կապանի անդրանիկ երաժշտական դպրոցը հիմնադրվել է 1952-ի հոկտեմբերի 6-ին, այն ժամանակների համար դա մեծ իրադարձություն էր, քանզի Զանգեզուրի տարածաշրջանում սկզբնավորվեց դեռահասների գեղագիտական, նախեւառաջ երաժշտական դաստիարակության գործը: Նորաբաց դպրոցի առաջին տնօրենը Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի շրջանավարտ Թորոս Լավչյանն էր, առաջին դաշնամուրային դասատուն՝ Երեւանի Ռոմանոս Մելիքյանի անվան ուսումնարանի շրջանավարտ Էլեոնորա Խաչատրյանը:
1953-ից կրթօջախի մանկավարժական կազմը համալրվեց նոր ուսուցիչներով՝ Անժելա Հակոբյան (տեսական առարկաներ), Սուրեն Մարդանյան (ջութակ), Գառնիկ Խաչատրյան (ժողովրդական գործիքներ), Վոլոդյա Կուրղինյան (ջութակ), ով 1958 թվականին նշանակվեց դպրոցի տնօրեն, 1966-ին դպրոցի տնօրեն է նշանակվել կոնսերվատորիայի շրջանավարտ, դպրոցի նախկին սան Ռոմեո Նահապետյանը, ում պաշտոնավարության 27 տարվա ընթացքում դպրոցը հասավ լուրջ հաջողությունների, կապեր հաստատվեցին Լենինգրադի, Մոսկվայի, Տալլինի երաժշտական դպրոցների հետ, համերգային ծրագրերով հանդես եկան այդ քաղաքներում՝ դրսեւորելով կատարողական բարձր մակարդակ:
1993թ. դպրոցի տնօրեն նշանակվեց Ռուզաննա Ավանեսյանը: Դժվարին ժամանակներում նա ղեկավարեց կրթօջախը՝ մութ ու ցուրտ տարիներ: Սակայն կոլեկտիվը նրա ղեկավարությամբ պատվով դուրս եկավ այդ դժվարին կացությունից, դեռ ավելին՝ մասնակցելով մի շարք մրցույթ-փառատոների՝ ունեցավ լուրջ հաջողություններ:
Հիմնադրման տարվանից մինչեւ այժմ դպրոցը տվել է երեք հազարից ավելի շրջանավարտ, որոնցից ոմանք ուսումը շարունակել են Լենինգրադի եւ Մոսկվայի երաժշտանոցների ասպիրանտուրայում: Բանախոսը թվարկեց դպրոցի լավագույն մանկավարժների եւ սաների անունները: Նաեւ նրանց, ովքեր հաջողության են հասել երաժշտական մրցույթ-փառատոներում, նաեւ միջազգային: 1996-ին «Իմ անկախ հանրապետությունը 5 տարեկան է» մրցույթ-փառատոնում հաղթող ճանաչվեց դպրոցի երգչախումբը (ղեկավար՝ Ռուզաննա Ավանեսյան):
2002թ. դեկտեմբերի 5-ին դպրոցի հիմնադրման 50-ամյակի առթիվ Կապանի քաղաքապետարանի որոշմամբ դպրոցը կոչվեց Արամ Խաչատրյանի անվամբ:  2007թվականից Գյումրիում կազմակերպվող «Վերածնունդ» ամենամյա փառատոնից (2009-ից դարձավ միջազգային) դպրոցի լավագույն սաները պարբերաբար վերադառնում են մրցանակներով:
Դպրոցի պատմությունը ներկայացնելուց հետո Լիլիա Վարդանյանը «Վերածնունդ» միջազգային 10-րդ փառատոնի մրցանակներ հանձնեց դպրոցի աշակերտներ Մարտա Հայրապետյանին, դաշնամուր (դասատու՝ Էլեոներա Աղավելյան) եւ Գեւորգ Իրիցյանին, ձայնի պահպանման բաժին (դասատու՝ Անուշ Դավթյան):
Այնուհետեւ կրթօջախի սաները եւ մանկավարժները հանդես եկան համերգային ծրագրով, որը սկսվեց դպրոցի երգչախմբի եւ ջութակահարների համույթի կատարումներով: Ապա հնչեցին Առնո Բաբաջանյանի, Շոստակովիչի, Վեսնյակի, Շոպենի, Վեբերի, այլ նշանավոր կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ: Դպրոցի սաների կատարումները որոշակի պատկերացում տվեցին նրանց կատարողական կարողությունների մասին: Համերգը եզրափակվեց դպրոցի «Զանգեզուր» դհոլահարների համույթի ելույթով: Այնուհետեւ հնչեցին շնորհավորանքներ: