Կրթությունը՝ թվերով. ՀՀ-ում քանի երեխա է հաճախում մանկապարտեզ, դպրոց, ուսումնարան և բուհ
Ըստ ԱՎԿ վերջին՝ 2024թ.-ի տվյալների, Հայաստանում գործում է 1 137 մանկապարտեզ, 1 399 դպրոց, 56 նախնական և  98 միջին մասնագիտական ուսումնարան, 50 ԲՈւՀ։
Aysor.am-ի դիտարկմամբ՝ հանրապետության 1 137  նախադպրոցական հաստատություն հաճախող երեխաների թիվը, ըստ ԱՎԿ-ի՝ 2024թ.-ի դրությամբ կազմում է 84 074, որից 30 758 Երևանից են։ Ընդհանուր առմամբ, քաղաքներում գործող մանկապարտեզներ է գնում 58 420 երեխա, գյուղերում գործող՝ 25 654 երեխա։
2024-2025 ուսումնական տարում ընդհանուր առմամբ 1 399 դպրոց է հաճախում 425 175 աշակերտ։ Դպրոցների մանկավարժների թիվը 31 034 է։
56 նախնական մասնագիտական արհեստագործակցական ուսհաստատություններում կրթություն է ստանում հանրապետության 8 317 ուսանող։ Իսկ 98 միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում սովորում է 37 077 ուսանող։
ՀՀ-ում 2024/2025 ուսումնական տարում ընդհանուր առմամբ գործող 50 բուհերում սովորում է 76 406 ուսանող։ Ուսանողներից 66 612-ը երևանյան բուհերում են սովորում։