ԼԱՎԱԳՈՒՅՆԸ ՃԱՆԱՉՎԵՑ ԿԱՊԱՆԻ ԱՐՎԵՍՏԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ՔՈԼԵՋԻ ԹԻՄԸ
Օրեր առաջ Կապանի համայնքի ղեկավարին կից երիտասարդական խորհուրդը և ՀԵՀ Սյունիքի մարզային կենտրոնն Ուսանողության միջազգային օրվա կապակցությամբ հայտարարել էին «Ես սիրում եմ Կապանը» թեմայով համայնքային նախաձեռնությունների մրցույթ, որին կարող էին մասնակցել Կապանում գործող ուսումնական հաստատությունների ուսանողական թիմերը: Նախաձեռնությունները անհրաժեշտ էր իրականացնել նոյեմբերի 09-15-ն ընկած ժամանակահատվածում և պատրաստել տեղեկատվություն /պրեզենտացիա, տեսահոլովակ, լուսանկար/ կատարված աշխատանքների վերաբերյալ:
Նախաձեռնությանը արձագանքել էին քաղաքում գործող վեց ուսումնական հաստատություններից՝ չորսը:
Նոյեմբերի 19-ին Կապանի մշակույթի կենտրոնի փոքր դահլիճում ամփոփվեցին մրցույթի արդյունքները: Միջոցառման մեկնարկին ներկաներին ողջունեց համայնքի ղեկավարին կից երիտասարդական խորհրդի նախագահ Վրույր Հարությունյանը, ով նշեց, որ նախաձեռնությունը նպատակ ունի խորացնել համայնք-ուսանող /երիտասարդ/ կապը, իսկ ՀԵՀ Սյունիքի մարզային կենտրոնի համակարգող Արշալույս Հակոբյանը թիմերին մաղթեց առողջ մրցակցություն:
Առաջինը կատարած աշխատանքը ներկայացրեցին «Կապանի արվեստի պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի ուսանողները, ում նախաձեռնության կիզակետում ամենափոքրերը և տարեցներն էին. նրանք այցելել էին Կապանի թիվ 7 մանկապարտեզ և «Արծվաբույն» տարեցների սպասարկման կենտրոն: Ժյուրիի անդամները կատարված աշխատանքը գնահատեցին 53 միավոր:
ՀԱՊՀ Կապանի մասնաճյուղի ուսանողներն անդրադարձան քաղաքում անկանոն փակցված գովազդներին և հայտարարություններին և նախաձեռնության շրջանակում շենքերի պատերը մաքրեցին ավելորդ թղթերից: Այս թիմի կատարված աշխատանքը գնահատվեց 52 միավոր:
«Կապանի պետական բժշկական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի ուսանողները նախաձեռնության շրջանակում փորձեցին հասկանալ, թե ինչքանով են ճիշտ մասնագիտություն ընտրել և կրկին այցելեցին Արծվաբույն» տարեցների սպասարկման կենտրոն: Թիմը ժյուրիի կողմից ստացավ 41 միավոր:
Վերջում իրենց կատարած աշխատանքը ներկայացրեցին «Սյունիքի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի թիմի ուսանողները, ովքեր նախաձեռնության շրջանակում մաքրել էին Բաղաբուրջի հուշահամալիրի տարածքը ու շիրմաքարերը և թարմ ծաղիկներ դրել շիրմաքարերին: Ժյուրիի անդամները կատարված աշխատանքը գնահատեցին 51 միավոր:
Այնուհետև ծափահարությունների միջոցով նախաձեռնությունները գնահատեց նաև հանդիսատեսը. ամենաշատ ծափահարությունների արժանացան արվեստի և տարածաշրջանային քոլեջների թիմերը: Հաշվի առնելով ժյուրիի գնահատման արդյունքները՝ հաղթող ճանաչվեց արվեստի պետական քոլեջի թիմը:
Հաղթող թիմի ուսանողները խորհրդի կողմից գրքեր նվեր ստացան, իսկ Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի կողմից՝ Կապանը խորհրդանշող նկար: