Լենա Նազարյանը ՀՀԿ խմբակցության որոշ պատգամավորների ներկա լինելը նիստին համարում է ԸՕ բարեփոխումների փաթեթին կողմ քվեարկելու երաշխիք
29.10.2018 15:03
ԱԺ Ելք խմբակցության ղեկավար Լենա Նազարյանը խորհրդարանական ընտրությունները դեկտեմբերին անցկացնելու համար աջակցություն հայտնած ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորների ներկայությունն ԱԺ արտահերթ նիստում արդեն իսկ համարում է ԸՕ բարեփոխումների փաթեթին կողմ քվեարկելու երաշխիք:
Նա նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում:
«ՀՀԿ-ն փոքրամասնություն է, կորոշեն մյուս խմբակցությունները, նաև այն պատգամավորները, ովքեր աջակցություն էին հայտնել»,-ասաց Նազարյանը:
Հարցին, թե ավելի վաղ աջակցություն հայտնած ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորները երաշխիք տվե ՞լ են, որ կողմ կքվեարկեն, Նազարյանը պատասխանեց, որ իրենց ներկայությունն արդեն երաշխիք է: Նա նշեց՝ խոստացած բոլոր պատգամավորները ներկա են:
Դիտարկմանը, որ նիստին առավոտյան գրանցվել էին ընդամենը 58 պատգամավոր, իսկ նախագծի ընդունման համար անհրաժեշտ է  63 կողմ ձայն, Նազարյանն ասաց, որ դեռ ժամանակ կա, ինքն էլ որպես խմբակցության ղեկավար կարող է քսան րոպե ընդմիջում վերցնել և հնարավորություն տալ մնացած պատգամավորներին, ովքեր ցանկանում են կողմ քվեարկել, ներկա լինել:
Հոկտեմբերի 29-ին արտահերթ նիստ գումարելու և բարեփոխումների փաթեթը կրկին ԱԺ օրակարգ բերելու համար ստորագրահավաք էին իրականացրել «Ելք» և «Ծառուկյան» խմբակցությունների պատգամավորները: Ստորագրահավաքին միացել էին երկու խմբակցությունների 35 պատգամավորներ:
Ավելի վաղ՝ հոկտեմբերի 22-ի ԱԺ արտահերթ նիստում ԸՕ փոփոխությունների փաթեթը չէր ստացել բավարար թվով ձայներԴեմ էին արտահայտվել ՀՀԿ խմբակցությանպատգամավորներըՕրենսգրքի ընդունման համար անհրաժեշտ էր 63 կողմ ձայնսակայն այնԱԺ-ում ստացավ ընդամենը 56 կող ձայն:
Ընտրական օրենսգրքիառաջարկվող բարեփոխումներով ռեյտինգային ընտրակարգից անցում է կատարվումհամամասնական ընտրակարգիխորհրդարանի անցողիկ շեմը նվազեցվում է մեկ տոկոսովկրճատվում է ընտրական գրավըԸնտրությունների արդյունքում խորհրդարան կանցնեն չորսքաղաքական ուժեր: