Լևոն Տեր–Պետրոսյանը հայտարարություն է տարածել
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանն անդրադարձել է հակամարտության սրմանն ու երկու կետ առանձնացրել:
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանն անդրադարձել է Արցախում և Հայաստանում ստեղծված իրավիճակին և հայտարարությամբ լուծման իր տարբերակն առաջարկել։ Նրա խոսքով` հայկական կողմի համար պահի հրամայականն է Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունների վիժեցումն ու առանց տարածքային կորուստների պատերազմի դադարեցումը։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանը կարծում է, որ պետք է Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում անհապաղ վերսկսել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ ոչ թե ձևական, այլ առարկայական բանակցությունները:
Հիշեցնենք` սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական հարձակում է սկսել արցախա–ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով։
Վերջին տեղեկություններով` հակառակորդի կրակոցների հետևանքով զոհվել են 83 զինծառայողներ և 3 քաղաքացիական անձինք։ Հայկական կողմը շուրջ 200 վիրավոր ունի։ Ադրբեջանի կենդանի ուժի վերաբերյալ պաշտոնական տեղեկություններ չկան, սակայն հայկական կողմը հայտնում է, որ հակառակորդի կորուստներն անհամեմատ մեծ են։