Լիճքի հանքավայրը սպառնում է Մեղրու լինելիությանը. մեղրեցիները սպասում են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջամտությանը
Մեղրեցիների՝ նախորոք հայտարարված երթը դեպի Լիճքի հանքավայր, որ տեղի պիտի ունենար մայիսի 18-ին, հետաձգվել է անորոշ ժամանակով:
Մեղրեցիները եւս անսացին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հորդորին եւ ժամանակ տվեցին կառավարությանը՝ քննարկելու Մեղրու լինելիությանն ուղղակիրորեն սպառնացող Լիճքի պղնձի հանքավայրի շահագործմանը միտված աշխատանքների նպատակահարմարությունը:
Հիշեցնենք, որ հանքավայրի մակաբացման աշխատանքները սկսվել են 2017-ի հունիսին:
Մեղրեցիները, միեւնույն ժամանակ, դիմում են հղել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին՝ տարածաշրջանին մտահոգող մի շարք հարցերի վրա նրա ուշադրությունը հրավիրելով: Բարձրացված խնդիրներից մեկը Մեղրի համայնքի Լիճք բնակավայրում «Թաթսթոուն» ՍՊ ընկերության կողմից պղնձի հանքավայրում կատարվող մակաբացման աշխատանքների անհապաղ կասեցնումն է:
Ըստ դիմումատուների՝ Լիճքի հանքավայրի շահագործումը վտանգի տակ է դրել ամբողջ տարածաշրջանի էկոլոգիական անվտանգությունը, ինչի հանդուրժումն անթույլատրելի է: