«ԼՂ հակամարտությունն ավարտված է. Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ պետություններին հրավիրում ենք Զանգեզուրի միջանցքը շահագործելու». Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է, որ Բաքուն, Անկարան և Թեհրանը մտադիր են համատեղ ջանքերով զարգացնել տարածաշրջանային տրանսպորտային նախագծերը, ինչից Երևանը նույնպես կարող է օգուտ քաղել, հայտնում է Minval.az–ը:
«Ադրբեջանը, Թուրքիան և Իրանը ընդհանուր դիրքորոշում ունեն տարածաշրջանում տրանսպորտային նախագծերի իրականացման հարցում: Եթե Հայաստանն իրեն նորմալ պահի, կարող է օգուտ քաղել այս գործընթացից», - Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) հինգշաբթի կայացած գագաթնաժողովի ընթացքում ասել է Ալիևը:
Նա նշել է, որ Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմն ավարտվել է՝ հակամարտությունն անցյալում թողնելով:
«Ինչպես արդեն ասացի, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն ավարտվել է Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի փառահեղ հաղթանակով: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն անցյալում է: Հիմա մենք մտածում ենք ապագայի մասին: Մենք սկսել ենք քննարկել այնպիսի տրանսպորտային նախագծերը, որոնք տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովելու համար շատ երկրների են միավորում», - ընդգծել է Ալիևը։
Նա հավելել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությումբ նախատեսում է տրանսպորտային միջանցք կառուցել, որն Ադրբեջանը կապելու է Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության և Թուրքիայի հետ, ինչը նոր հնարավորություններ է ստեղծում:
Ալիևը կոչ է արել Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ պետություններին՝ միանալ նախագծին․ «Ես կցանկանայի նշել, որ նոր միջանցքը, որն անցնելու է Ադրբեջանի պատմական տարածքով` Զանգեզուրով, և Ադրբեջանի հիմնական մասը կապելու է Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության և Թուրքիայի հետ, տրանսպորտային ոլորտում նոր հնարավորություններ է ստեղծելու: Մենք հրավիրում ենք Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ պետություններին Զանգեզուրի միջանցքը շահագործելու»: